Rozpoczęły się matury. Dziś język polski.

2015-05-04 11:59:57(ost. akt: 2015-05-04 12:13:58)
W II Liceum Ogólnokształcącym 4 maja do matury przystąpiło 106 osób

W II Liceum Ogólnokształcącym 4 maja do matury przystąpiło 106 osób

Autor zdjęcia: Zuzanna Ołdakowska

W poniedziałek 4 maja, punktualnie o godzinie 9. rozpoczął się egzamin maturalny z języka polskiego. Maturzyści zmierzą się z najważniejszymi tekstami literatury, testem oraz wypracowaniem. Matura z języka polskiego jest obowiązkowa we wszystkich rodzajach szkół.
W tegorocznym egzaminie dojrzałości są zmiany. Główna jest taka, że uczniowie nie przygotowują już prezentacji, ale będą losowali temat przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną dotyczący konkretnego zagadnienia. Następnie maturzysta po ok. 15 minutach przygotowania ma wygłosić monolog dotyczący wylosowanego problemu, a następnie odpowiedzieć na zadawane przez komisję pytania.

Poza językiem polskim młodzież musi zdać również egzamin z języka obcego oraz matematyki. Aby zdać maturę z każdego z tych przedmiotów na poziomie podstawowym, uczeń musi uzyskać minimum 30 proc. punktów.


Poza trzema obowiązkowymi przedmiotami osoby przystępujące do matury mogą wybrać także dodatkowe. Wszystkie zdawane są na poziomie rozszerzonym. Nie ma możliwości ich niezaliczenia. Na świadectwie maturalnym podana zostanie liczba punktów uzyskanych z przedmiotów dodatkowych.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5