Zbliża się Noc Muzeów. Gdzie i jakie atrakcje nas czekają?

2025-05-07 09:57:31(ost. akt: 2025-05-07 10:27:09)

Autor zdjęcia: ZO

W Noc Muzeów udostępnianie są galerie, muzea, instytucje kultury w godzinach wieczornych i nocnych. Wstęp na wydarzenia organizowane podczas imprezy jest bezpłatny. W naszym regionie jest także kilka miejsc, w których możemy spędzić wyjątkowy wieczór i noc. Poza zwiedzaniem, czy poznawaniem zbiorów poszczególnych placówek, na uczestników czekają również inne atrakcje.
NOC MUZEÓW W RYNIE
16 maja, godz. 18, zbiórka Port Ryn
Noc Muzeów 2025 w Rynie – Wędrówka na styku historii
Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie zaprasza wszystkich mieszkańców, turystów i pasjonatów historii do udziału w wyjątkowej edycji Nocy Muzeów w Rynie! Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Wędrówka na styku historii” i przeniesie uczestników w fascynującą podróż przez dzieje miasteczka leżącego na granicy kultur i epok.
Fot. RPEKiT Ryn

W programie wieczoru:
Spacer z questem „Wędrówka na styku historii” – odkryj tajemnice Rynu, podążając trasą gry miejskiej, która polega na przemierzeniu wyznaczonej trasy z wykorzystaniem wskazówek i zagadek, prowadzących do określonego celu – ukrytego „skarbu”.
Zwiedzanie Wieży Widokowej – wyjątkowa okazja, by zobaczyć panoramę Rynu z góry!
Ryńskie Zbiory Muzealne – zwiedzanie z przewodnikiem, który opowie o lokalnych skarbach i historii Rynu i regionu.
Projekcja serialu „Żuraw i Czapla” - kino Łabędź w Rynie, start ok. godz. 21:00 (liczba miejsc: 151, wstęp wolny). Rok produkcji: 1986, kręcony w Rynie, Giżycku i Warszawie.
Opis fabuły: Historia dwojga nastolatków o zupełnie odmiennych temperamentach, których połączyło niespodziewane uczucie. Marcin, mający za sobą narkomańską przeszłość, boi się powiedzieć o tym Kasi. Ta czuje, że chłopak coś ukrywa, lecz nie chce o nic pytać. Wzajemne niedomówienia sprawiają, że młodym coraz trudniej się porozumieć. Fałszywie interpretują fakty i w rezultacie ich związek zaczyna się rozpadać. Czy zdołają w porę uratować łączące ich uczucie? Czy Marcin przełamie własne zahamowania i nieufność wobec ukochanej dziewczyny?
Wszystko to w klimatycznej oprawie wieczornego spaceru po Rynie – miejscu, gdzie historia nadal mówi własnym głosem.

NOC MUZEÓW W TWIERDZY BOYEN
17 maja, godz. 17
W sobotę, 17 maja od godziny 17:00 wejście na teren fortyfikacji będzie bezpłatne, będzie również możliwość zwiedzania twierdzy z przewodnikiem. Więcej informacji organizatorzy podadzą wkrótce na stronie twierdza.gizycko.pl.
Fot. Twierdza Boyen


NOCNE ZWIEDZANIE MUZEUM KULTURY LUDOWEJ
17 maja, godz. 19 - 23, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
W programie wydarzenia organizowanego przez Muzeum Kultury Ludowej będzie nocne zwiedzanie, gra terenowa (godz. 19) oraz spektakl "Czas" w wykonaniu Teatru "W kieszeni po godzinach" i zespołu tanecznego "Impuls".
Fot. MKL


NOC MUZEÓW W MAMERKACH
17 maja, godz. 15, kompleks Mamerki
Kustosz kompleksu Mamerki oraz Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Ziemi Węgorzewskiej „Wendrusz” zapraszają na wydarzenie, które połączy fascynującą historię, rekonstrukcję dawnych czasów i atrakcje dla całej rodziny - Noc Muzeów z uroczystym otwarciem repliki Bursztynowej Komnaty w Mamerkach.
Fot. Arch. organizatora

W programie m.in. uroczyste oficjalne otwarcie repliki Bursztynowej Komnaty, prezentacja projektu, pokaz muzeum poświęcony frontowi wschodniemu oraz inne atrakcje związane z kompleksem Mamerki, pokaz rekonstrukcji historycznej żołnierzy ówczesnych walczących armii, mieszkańców z lat 20. ubiegłego wieku, pokazy rękodzielnicze, sesja zdjęciowa z udziałem uczestników rekonstrukcji historycznej oraz indywidualnie w przebraniu historycznym dla dzieci i dorosłych, oglądanie unikalnych eksponatów historycznych znalezionych na kompleksie bunkrów Mamerki, wybijanie Wendruszowych medali okolicznościowych, poczęstunek, koncert gitarowy Alberta Cola Whisky, diorama i sklepik modelarski przygotowane przez modelarzy z Giżycka, rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Historycznego "Piska Pozycja Ryglowa", stoisko promocyjne Stowarzyszenia Eksploracyjno Historycznego "Arys", stoisko promocyjne Republiki Ściborskiej.
W wydarzeniu wezmą udział liczne stowarzyszenia, grupy rekonstrukcyjne, kolekcjonerzy, kluby hobbystyczne oraz pasjonaci historii z całej Polski.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B