Żyźniak cieszył się powodzeniem. Dzień Ziemi w Giżycku

2024-04-23 13:00:00(ost. akt: 2024-04-23 13:11:56)

Autor zdjęcia: MZMGO Giżycko

Choć giżycki Dzień Ziemi nie miał najlepszej pogody, to i tak nie zabrakło chętnych do odwiedzenia stoisk ustawionych w okolicy starego kina Fala.
Na Dzień Ziemi zaprosili mieszkańców: Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami wspólnie z Zespołem Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu oraz Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo.


Podczas imprezy giżycczanie mieli okazję poznać efekty prowadzonej segregacji odpadów organicznych, z których powstaje kompost o nazwie „żyźniak”, posłuchać wskazówek dotyczących prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, a także wziąć udział w zabawach przygotowanych dla najmłodszych.
Można było otrzymać kompost za darmo. Wieleosób przyszło ze swoimi wiadrtkami, workami, aby zabrać do domu czy na działkę ekologiczny nawóz. Do tego były także sadzonki roślin przygotowane przez młodzież z ZSKŚiA. Rośliny były także zupełnie za darmo.


Wytwarzany w ZUOK Spytkowo „żyźniak” przeznaczony jest do stosowania w uprawach polowych, na użytkach zielonych, w warzywnictwie, w uprawach sadowniczych, w uprawie roślin ozdobnych oraz do rekultywacji gruntów rolnych. Środek poprawia właściwości gleby poprzez wzbogacenie jej w substancję organiczną oraz w składniki pokarmowe, głównie azot, fosfor i potas.

Produkt szybko okazał się hitem wśród okolicznych rolników i działkowców. Niestety, mimo sukcesu pojawiają się także problemy. Pierwszą kwestią jest to, co zbieramy w brązowym pojemniku, gdzie trafiać powinny nie tylko odpady ogrodowe, typu skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie czy liście, ale także odpady kuchenne, takie jak obierki warzyw i owoców, zepsute owoce i warzywa, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, kwiaty cięte i doniczkowe. Nie wyrzucamy natomiast odchodów zwierząt, kamieni, ziemi, popiołu, płynnych odpadów kuchennych (zlewki).


Co ciekawe, od stycznia do brązowego pojemnika można wrzucać kości, mięso, ser i produkty mączne. Prawidłowa segregacja odpadów to jedno, sposób gromadzenia odpadów drugie. Do brązowego pojemnika odpady biodegradowalne obowiązkowo powinny trafiać luzem. Wrzucanie wysegregowanych odpadów organicznych w plastikowych workach do pojemników na bio jest niedopuszczalne.
Źródło: MZMGO

Fot. MZMGO

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5