Kreatywne maluchy w Gietrzwałdzie

2018-10-29 16:06:02(ost. akt: 2018-10-29 16:06:52)
Przedszkolaki z Gietrzwałdu

Przedszkolaki z Gietrzwałdu

Autor zdjęcia: Patrycja Kosiewicz

Przedszkole to najważniejszy etap edukacji. Od właściwie postawionych pierwszych kroków często zależy kariera malucha. Braki tego wieku trudno później nadrobić, dlatego też Gmina Gietrzwałd stawia na przedszkole marzeń i kreatywne przedszkolaki.
Wojtek lubi bawić się samochodami, Martyna lalkami, a Filip dinozaurami... Krótko mówiąc, w przedszkolu w Gietrzwałdzie, do którego niedawno przyszli bawią się przednio. Jeszcze nie wiedzą, kim w dorosłym życiu zostaną, jednak nauczycielka wspiera ich rozwój jak tylko może, inicjując ciekawe zabawy ruchowe i manualne. Raz "wypiekają" chleb z masy solnej, innym razem odciskają swoje dłonie zanurzone w farbie na papierze, tworząc w ten sposób drzewa. Dzięki projektom unijnym realizowanym przez Gminę Gietrzwałd, w najbliższych latach ich rozwój nabierze jeszcze większego tempa.

Gmina rozpoczęła właśnie realizację projektu pod nazwą „Kreatywne przedszkolaki mogą osiągnąć wszystko o czym marzą!".
- Jego celem jest podniesienie kompetencji kluczowych tj. porozumiewania się w języku obcym, przedsiębiorczości oraz kreatywności u 184 dzieci w wieku przedszkolnym od 2,5 do 6 lat z trzech ośrodków wychowania przedszkolnego: w Sząbruku, Gietrzwałdzie oraz Biesalu - mówi koordynatorka projektu Magdalena Augustyniak-Zglejc. - Projekt to również podniesienie kompetencji jedenastu nauczycielek, trzech opiekunek oraz warsztaty dla 130 rodziców.

Na warsztatach rodzice będą mogli zapoznać się z kreatywnymi zabawami oraz tym, jak pomóc dziecku w radzeniu sobie z emocjami. Nie zabraknie również z zajęć ze specjalistą od żywienia dzieci, który pomoże skomponować właściwą dietę dla malucha. Dla chętnych dzieci zostaną zorganizowane także dodatkowe zajęcia z robotyki. W trakcie pobytu dziecka w przedszkolu będą prowadzone przez nauczycieli zajęcia rozwijające zainteresowania m.in. artystyczno – kreatywne, przyrodniczo – eksperymentalne oraz kulinarne. Dzieci będą również miały możliwość wyjazdu na wycieczki oraz udział w warsztatach kreatywnych. Natomiast nauczyciele i kadra wspierająca weźmie udział w szkoleniu pn. „Kompetencje kluczowe w teorii i w praktyce”.

- Placówki zostaną doposażone w komputery, tablice interaktywne z projektorem, urządzenia wielofunkcyjne takie jak skaner czy drukarki oraz pomoce rozwijające kreatywność: mikroskopy, różnego rodzaju klocki, pomoce na zajęcia teatralne, muzyczne, plastyczne. Nie zabraknie także urządzeń na plac zabaw - mówi Magdalena Augustyniak-Zglejc, koordynatorka projektu.
Drugim z projektów realizowanych przez Gminę Gietrzwałd jest: „Przedszkole marzeń – tworzenie nowych miejsc przedszkolnych w Gminie Gietrzwałd”. - Jego głównym celem jest utworzenie nowego oddziału przedszkolnego dla 13 dzieci w wieku przedszkolnym w ZSP w Gietrzwałdzie - mówi Magdalena Ratowska z Urzędu Gminy w Gietrzwałdzie. - W jego ramach realizowane będą zajęcia dodatkowe wspierające rozwój dzieci oraz rozwijające ich kompetencje kluczowe. Zawarte jest w nim również podniesienie kompetencji nauczycieli i opiekunów, a także funkcji wychowawczej rodziców.

W ramach zadania doposażona zostanie sala, w której przebywają trzylatki. Wzbogaci się m.in. o meble, sprzęt multimedialny oraz zabawki. Tematyka zajęć maluchów będzie zgodna z obowiązującą podstawą programową edukacji przedszkolnej. Dzieci będą uczyły się m.in. samodzielności, współpracy w grupie, umiejętności manualnych oraz tego, jak występować przed publicznością. Dodatkowo planowane są również zajęcia logopedyczne, gimnastyka korekcyjna, zajęcia artystyczno-kreatywne, eksperymentalno-przyrodnicze, kulinarne, z robotyki oraz języka angielskiego.

Jakie znaczenie mają wspomniane projekty dla Gminy Gietrzwałd? - Publiczne placówki mają zazwyczaj mniej pieniędzy od prywatnych na doposażenie - odpowiada Magdalena Augustyniak-Zglejc. - Dlatego tak duże znaczenie mają tego rodzaju projekty. Dzięki nim placówki sa doposażane, a z drugiej strony rosną kompetencje nauczycieli. Najważniejsze jednak jest to, że korzystają na tym najmłodsi rozwijając swoje kompetencje kluczowe.
- Dzięki projektom nasze przedszkola będą jeszcze bardziej konkurencyjne względem przedszkoli, np. w Olsztynie - mówi z kolei Joanna Jaguszewska z referatu rozwoju społecznego i promocji Urzędu Gminy w Gietrzwałdzie. - Poziom kształcenia naszych przedszkolaków się podwyższa i to jest pocieszające. Ważne jest to, że warunki kształcenia dzieci w naszych placówkach są takie same jak w mieście.2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5