Frombork: warto zobaczyć

2010-12-01 14:00:00(ost. akt: 2013-04-29 18:05:35)
Frombork jest niewielkim, ale naprawdę pięknym i urokliwym miasteczkiem. Jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. To tutaj pochowano szczątki Mikołaja Kopernika.
Pierwsza wzmianka o Fromborku (niem. Frauenburg) pochodzi z 1278 roku. Kiedy w 1275 roku Prusowie spalili katedrę w Braniewie ówczesny biskup warmiński Henryk Fleming postanowił przenieść kapitułę warmińską do Fromborka. Na wzgórzu zbudowano katedrę, a nad brzegiem Zalewu Wiślanego miasto. Były to administracyjnie niezależne od siebie organizmy. Połączono je w jedno miasto dopiero w 1926 roku.

We Fromborku znajduje się port morski oraz morskie przejście graniczne. Prawa miejskie Frombork uzyskał w 1310 roku. We Fromborku przebywał Mikołaj Kopernik, który jako kanonik kapituły warmińskiej żył i pracował na Wzgórzu Katedralnym od 1510 do 1543 roku. Właśnie tutaj Mikołaj Kopernik opracował dzieło "De Revolutionibus", które odmieniło dotychczasowe pojęcia o wszechświecie. W maju 2010 roku szczątki Kopernika uroczyście pochowano w murach katedry.

Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku miasto znalazło się w granicach Prus. Zaczęło rozwijać się w II połowie XIX wieku jako ośrodek turystyczny. We Fromborku powstało wtedy kilka hoteli, gospód i pensjonatów.

Po zakończeniu II Wojny Światowej z powodu zniszczeń i niewielkiej liczby mieszkańców Frombork stracił prawa miejskie, które odzyskał w roku 1959.

Będąc we Fromborku nie sposób oczywiście nie zwiedzić katedry. Zespół katedralny na wzgórzu jest klejnotem architektury. Chciałbym jednak zachęcić także do odwiedzenia wieży widokowej na Wzgórzu Katedralnym. Po pokonaniu wielu stopni ujrzą państwo gród Kopernika i Zalew Wiślany w całej okazałości. Widok ten to coś niesamowitego, to tak jakby zrozumieć w ułamku sekundy, czym jest naprawdę dzieło samego Stwórcy.

Kiedy już nasycimy oczy tym niezwykłym widokiem, warto skupić się na jeszcze jednym obiekcie w wieży widokowej. Chodzi o wahadło Foucaulta, które zobaczymy udając się na samą górę wieży. Najprościej mówiąc jest to kula zaopatrzona w rylec, zawieszona na linie o długości kilkudziesięciu metrów. Francuski uczony Jean Bernard Leon Foucault dzięki temu urządzeniu udowodnił, że Ziemia wykonuje ruch obrotowy wokół własnej osi. Warto zobaczyć akurat ten obiekt, żeby przekonać się, że człowiek za pomocą prostych praw fizyki potrafił wywrócić XIX-wieczny świat nauki do góry nogami.

Będąc we Fromborku można też skorzystać z rejsu po Zalewie Wiślanym. Oto przydatne namiary:

ul. Portowa 2, 14-530 Frombork, telefon: 055 243-78-14, 506 185 600

Żegluga Gdańska: ul. Elbląska 2, 14-530 Frombork, telefon: 55 243-75-00, 55 243-72-31


Warto zobaczyć we Fromborku
Basztę Żeglarską z XV w.
Muzeum Mikołaja Kopernika
Katedrę gotycką z XIV wieku (tu został pochowany Mikołaj Kopernik)
Wieżę Kopernika
Fragmenty barbakanu
Wieżę Radziejowskiego, w której znajduje się wahadło Foucaulta
Obserwatorium na Górze Żurawiej
Stare molo
Pomnik Mikołaja Kopernika
Kościół św. Mikołaja
Zespół poszpitalny św. Ducha i kaplica św. Anny – Muzeum Historii Medycyny
Cmentarz kanonicki
Wieżę wodociągową z XVI w., przebudowana w XVII-XVIII w.
Kapliczka przydrożna św. Jerzego przy ul. Braniewskiej
Kanał wodny z początku XIV w.
Domy z XVII-XVIII w.

Warto zobaczyć w okolicach Fromborka
Baranówka: pozostałości staropruskiej osady zwanej Pogańskimi Szańcami.
Bogdany: wczesnośredniowieczne grodzisko na wzgórzu ponad rzeka Baudą. W jej okolicach w roku 1911 odkryto złote i srebrne monety z VI wieku.
Wierzno Wielkie: kościół pw. Wszystkich Świętych z 1597, kolekcja zabytków ruchomych Józefa Kuciaka.

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach
Braniewo
Młynary
Płoskinia
Tolkmicko
Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anonim #2140454 | 195.136.*.* 21 gru 2016 12:31

  We Fromborku rządzi mafia od urzędu miasta ,sanatorium ,muzeum kończywszy na plebanie,wstyd ,na całą Polskę ,byłem parę tygodni ,przykre wspomnienia.Jak na górze ,tak i na dole .

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. A§W #2046517 | 79.223.*.* 15 sie 2016 14:18

  To bardzo przykre ,ze takie piekne miejsce do zwiedzania jest dostepne tylko do godz. 16.,a do tego za kazde wejscie do swiatyni trzeba zaplacic kupujac bilet u bardzo niesyptatychnych mlodych ludzi ,ktorzy sa tam jakby za kare. Nie rozumiem dlaczego mam placic za cos co nie jest muzeum a swiatynia katolicka notabene - tak jest napisane na jednej ze stron parafii.I nie rozumiem co ma oznaczac informacja na bilecie ,, udostepnienie zwiedzania swiatyni nie jest dotowane....".Jestesmy oburzeni tym faktem , b o przeciez w zadnej polskiej katedrze nie placi sie za to ,ze sie zwiedza albo adoruje Najswietszy Sakrament .Nastepnym razem bedac na Mierzei, odwiedze Frombork ,ale katedre omine.A ta mlodziez to pewnie wolontariat,ale strasznie arogacki i wyniosly,az wstyd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. Dorota #1778901 | 83.220.*.* 19 lip 2015 18:12

  Przykro mówić ale Wzgórze Katedralne rządzi się prawami minionej epoki PRL-u, wszystko tu jest czynne do 16.30 ,wszystko jest źle oznaczone, obsługa nie jest empatyczna, zamykane jest wszystko na głucho i bezwzględnie o wyznaczonej godzinie. Sprawę ratuje przemiły właściciel wieży wodnej z tarasem widokowym, która jest czynna dopóki są turyści. Sezon i chęć zapłacenia za zwiedzanie na kierownictwie zabytku związanego ze słynnym na cały świat Mikołajem Kopernikiem nie robi żadnego wrażenia, a wielka szkoda. My odeszliśmy z kwitkiem o 16.40 pomimo tego, że jeszcze obsługa była a jesteśmy aż ze Świetokrzyskiego....

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Trój #1402074 | 89.79.*.* 24 maj 2014 11:48

   Witam, nie jestem z Fromborka, chciałabym zwiedzić najciekawsze miejsca, które autor wypisał, ale by wszystkim żyło się lepiej może warto dodać nazwy ulic, gdzie znajdują się wymienione "ciekawe miejsca"? dziękuję.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Maria #1085589 | 109.173.*.* 15 maj 2013 11:14

    Witam, wspólnie z mężem chcielibyśmy sie wybrać na weekend, zaczynając wycieczkę właśnie od Fromborka. Uprzejmie proszę o informację, jaki przyblizony czas potrzebujemy na zwiedzenie Państwa miasta? Uprzejmie dziękuję, Pozdrawiam. Maria

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (6)
   2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5