Tegoroczne Dni Fromborka za nami [ZDJĘCIA]

2021-07-12 18:10:21 (ost. akt: 2021-07-12 14:14:39)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta i Gminy Frombork

W miniony weekend miasto Kopernika tętniło życiem i pozytywną energią. A wszystko za sprawą Dni Fromborka, które po rocznej przerwie wróciły i zagwarantowały wszystkim dobrą zabawę.
Wielkie świętowanie rozpoczęło się 9 lipca — w piątkowy wieczór — na inaugurację imprezy przybyli zaproszeni goście, a wśród nich między innymi przedstawiciele samorządów z województwa i powiatu.

— Było nam niezmiernie miło gościć na obchodach miasta delegację z naszego miasta partnerskiego Sucha Beskidzka oraz zaprzyjaźnionej Gminy Szypliszki — przekazują władze Fromborka.

Pierwszy dzień wspólnego świętowania, na które zaprosił burmistrz Zbigniew Pietkiewicz, rozpoczęło uhonorowanie za długoletnie pożycie małżeńskie trzech par — medale otrzymali państwo Jadwiga i Andrzej Jagła oraz Luba i Marian Siliccy z Fromborka, a także państwo Stanisława i Ludwik Giera z miejscowości Biedkowo-Osada.
Z okazji 60-lecia pożycia małżeńskiego państwo Józefa i Jan Mazurkowie otrzymali listy gratulacyjne, upominki i kwiaty od władz Fromborka.
Dla wszystkich jubilatów zaśpiewały Warmianki.


— Święto miasta to również doskonała okazja i czas do złożenia w tak zacnym gronie podziękowań i wyróżnień tym osobom, które swoim zaangażowaniem i ofiarną pracą dla siebie i innych przyczyniają się do tworzenia pozytywnego wizerunku naszego miasta — przekazują włodarze miasta Kopernika.

I tak, za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego odznakę honorową marszałka województwa otrzymał ks. prałat Jacek Wojtkowski, którą wręczył uroczyście wicemarszałek Miron Sycz.

Za zasługi dla rolnictwa odznakę honorową Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi "Zasłużony Dla Rolnictwa" otrzymał z rąk burmistrza mieszkaniec miejscowości Nowiny — Jan Filipowicz.

Gratulacje i podziękowania otrzymali także Dawid Markun i Cezary Szyrwiński za aktywną pracę i zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej w ramach działalności wolontariackiej oraz Julian Chrzanowski za osiągnięcia wybitnych wyników w zawodach konnych.

To jeszcze nie koniec jubileuszy! Okazuje się, że z okazji Dni Fromborka znów wystąpili aktorzy z Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu — i to po raz piętnasty! Tym razem artyści zaprezentowali spektakl “Wszystko mężczyznach” Miro Gavrana. Na scenie można było podziwiać umiejętności trzech aktorów — dla mieszkańców i mieszkanek Fromborka wystąpili Piotr Boratyński, Artur Hauke i Piotr Szejn.

Niestety burzowa pogoda nie pozwoliła na komfortowe zakończenie spektaklu i pokrzyżowała plany związane z prelekcją Edith Jurkiewicz-Pilskiej i pokazem nocnego nieba przy pomocy teleskopów, które przygotował na Dni Fromborka Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika.

Kolejny dzień imprezy pozwolił już na szczęście na zabawę na świeżym powietrzu. Sobotę rozpoczął piknik strażacki z niezliczonymi atrakcjami, konkursami i zabawami.

To właśnie w sobotę w katedrze odbył się również kolejny koncert w ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku. Dla publiczności zaśpiewał, uhonorowany za swoją ostatnią płytę nagrodą Fryderyka Zespół Wokalny Art’n’Voices, a przy kontuarze słynnych fromborskich organów zasiadł organista Błażej Musiałczyk.

Na fanów i fanki muzyki na żywo czekały też występy na scenie plenerowej. W sobotni wieczór wystąpili Enigma, Postman i gwiazdy wieczoru — Inoros i Liber, który z okazji 40 urodzin otrzymał od mieszkańców Grodu Kopernika okazały tort, wręczony mu przez burmistrza Zbigniewa Pietkiewicza.

Przez resztę wieczoru publiczność zabawiał DJ Moroz.

Zwieńczeniem święta Grodu Kopernika był pokaz sztucznych ogni, które podziwiać można było nad Zalewem Wiślanym.2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5