Czas pomyśleć o swojej przyszłości

2023-03-22 10:13:41(ost. akt: 2023-03-23 10:10:52)

Autor zdjęcia: P. Tomkiewicz

W Zespole Szkół nr 1 od poniedziałku trwa Tydzień Różnorodności. Dla nauczycieli i uczniów to okazja do prezentacji placówki, z kolei dla siódmo i ósmoklasistów - okazja do poznania być może swojej przyszłej szkoły.
Tydzień Różnorodności w Zespole Szkół nr 1 w Ełku odbywa się już po raz drugi. Wydarzenie ma na celu zwiększenie kompetencji i pogłębienie umiejętności oraz zdobycie wiedzy uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych poprzez udział w ciekawej ofercie zajęć tematycznych.

— W wydarzeniu biorą udział uczniowie szkół podstawowych wraz z opiekunami. Zaprosiliśmy młodzież z Ełku i okolic — mówi Agnieszka Kwiatkowska, nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku.

Wśród uczniów i nauczycieli, którzy odwiedzili placówkę byli m.in. przedstawiciele Szkoły Podstawionej w Nowej Wsi Ełckiej.

Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Uważam, że nasi uczniowie jeśli mogą zobaczyć od kuchni, od zaplecza szkołę do której w przyszłości będą uczęszczać to jest to dla nich cenna wiedza. Widziałam duże zainteresowanie naszych uczniów i sądzę, że część z nich na pewno wybierze się do tej placówki — mówi Elżbieta Żukowska- Gasparewicz, nauczyciel ze Szkoły Podstawionej w Nowej Wsi Ełckiej. — Jako doradca zawody coraz częściej zauważam że nasi uczniowie bardziej skłaniają się w kierunku technikum niż liceum. Jest to trend troszeczkę odwrotny niż jeszcze kilka lat temu, bo kiedyś to licem było na takim piedestale. Skąd taka zmiana? Widzą, że można uzyskać od razu zawód, a ścieżka kształcenia nie jest zamknięta. Jeśli ktoś ma ochotę pójść na jakiejś studia to w każdej chwili może to jeszcze zrobić.

W nowym roku szkolnym Zespół Szkół nr 1 planuje przyjąć uczniów do 10 klas pierwszych. Będą to m.in. takie specjalności jak technik przemysłu jachtowego, monter jachtów i łodzi czy technik analityk chemiczny z elementami kosmetologii.

Mamy wiele propozycji jeżeli chodzi o kształcenie w technikum i w branżowej szkole I stopnia — mówi Jolanta Agata Opaluch, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Ełku. — Według badań największy wpływ na decyzje młodych ludzi mają rodzice. Rodzice też muszą się orientować jakie są propozycje kierunków kształcenia, a także jakie jest zapotrzebowanie rynku pracy. W naszej szkole staramy się odpowiadać na zapotrzebowanie pracodawców w związku z tym tworzymy nowe kierunki, które będą gwarantowały pracę po skończeniu technikum. A wiadomo, że szkoła średnia teraz już gwarantuje takie wyksztalcenie, że uczniowie znajdują pracę chociażby w stoczni Saxdor.

A co na to sami zainteresowani?

Kierunki są ciekawe. Na pewno po niektórych z nich od razu będzie można zaleźć pacę. To na pewno ważne — mówi jeden z uczestników Tygodnia Różnorodności.

Jeszcze nie wiem, co chcę robić w przyszłości. Takie wydarzenia są fajną okazją żeby poznać szkołę i zobaczyć jakie są tutaj kierunki, Bo o niektórych to nawet nie słyszałem — przyznaje inny z uczniów odwiedzających ZS 1.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5