Ełk zamieni się w "zawodowe" oczy i uszy polskiego wojska
2023-02-23 11:49:05(ost. akt: 2023-02-23 12:48:10)
Rzymski legion za czasów Juliana Apostaty (IV w.) liczył sobie ok. tysiąca żołnierzy. I niemal tylu będzie stacjonowało niedługo w Ełku. Pojawi się tutaj batalion rozpoznania, czyli oczy i uszy wojska. Co istotne, będą to żołnierze w pełni zawodowi.
Niedługo w Ełku pojawią się kolejni żołnierze, tym razem w pełni zawodowi. Zgodnie z nową doktryną obronną kraju, w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim – w ciągu kilku lat – mają powstać nowe jednostki. Chodzi o Olecko, Grajewo, Augustów czy właśnie Ełk. Taką wiadomością podzielił się z radnymi na ostatniej sesji miejskiej (środa 22 II) prezydent Tomasz Andrukiewicz.
— Jak wiemy w Ełku powstał 44 Batalion Lekkiej Piechoty WOT, on funkcjonuje i rozwija się, w tej chwili jest tam już 300 zrekrutowanych żołnierzy. Wiemy że oczywiście w dużej mierze są to ochotnicy. We współpracy z naszym parlamentarzystą, p. posłem Kossakowskim, prowadziliśmy rozmowy z MON w zakresie możliwości lokalizacji jednostki wojsk operacyjnych w Ełku. Na tę chwilę, z informacji które posiadamy wynikałoby, że ma tutaj powstać samodzielny batalion wojsk rozpoznania. Byłaby to oczywiście wojsko zawodowe, nie mniej, niż 800 osób zatrudnionych, jeśli chodzi o wojskowych, do tego też cywile. Konkretne liczby jeszcze nie padły — powiedział Tomasz Andrukiewicz dodając, że odbył już szereg rozmów w tej sprawie.
— 19 I spotkałem się z generałem Wojciechem Ziółkowskim, dowódcą 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, w sprawie lokalizacji jednostki wojsk operacyjnych w Ełku. Spotkałem się także z dyrektorem Agencji Mienia Wojskowego. Rozmawialiśmy na temat budowy przez tę agencję w Ełku budynków wojskowych dla żołnierzy, które to agencja ma zamiar rozpocząć realizować.
Temat kolejnych żołnierzy, którzy na stale stacjonowaliby w Ełku, zainteresował radnego Dzienisiewicza, jak pp. Tyszkiewicza oraz Górskiego. Padły pytania o to, czy miasto ma jakieś grunty, którymi mogłoby wesprzeć agencję, bądź czy przewiduje ich pozyskanie, a następnie przekazanie AMW. Radni byli też ciekawi co do lokalizacji jednostki i liczby mieszkań, które zostaną wybudowane na potrzeby żołnierzy.
Prezydent potwierdził, że „wojsko” ma co do naszego miasta pewne oczekiwania.
Prezydent potwierdził, że „wojsko” ma co do naszego miasta pewne oczekiwania.
— Dywizja oczekuje od nas współpracy, w zakresie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, czyli przeznaczenia odpowiednich terenów pod działalność wojskową, możliwości nabycia gruntów od nas, bądź pomocy w odbyciu rozmów z właścicielami gruntów i takich – nie tylko deklaracji, ale i pomocy – już udzielaliśmy.
Z informacji które uzyskał prezydent wynika, iż pierwszy etap powstawania nowej jednostki ma być uruchomiony jeszcze do połowy tego roku – chodzi o wyznaczenie osoby, która będzie organizowała w Ełku batalion wojsk rozpoznania.
— Oczywiście te rozmowy toczymy we współpracy z zarządem infrastruktury wojskowej, ponieważ mają konkretne informacje dotyczące wielkości gruntu, jaki jest potrzebny na ten cel — nadmienił.
Tomasz Andrukiewicz odpowiedział także na pytania o ewentualną lokalizację nowej jednostki i planowane tam budynki mieszkalne dla żołnierzy. Ma ich powstać kilka.
— Jeżeli chodzi o rozmowy z dyrektorem Żujewskim, to realizację chcieliby rozpocząć jak najszybciej. Zapytanie i rozmowa dotyczyła możliwości pozyskania gruntów od samorządu miasta. Wskazywaliśmy grunt w pobliżu ul. Dolnej. Tak akurat zlokalizowana jest część wojskowa, w której się odbywają – i będą się odbywać – ćwiczenia (...). Z tych informacji które uzyskaliśmy – bo to były rozmowy wstępne – wynikałoby, że w ciągu roku od pozyskania gruntu, chcieliby rozpocząć budowę takiego budynku mieszkalnego. W tym zakresie jesteśmy w stałym kontakcie z dowództwem 16. Dywizji, gen. Ziółkowskim i płk Pawlakiem i w najbliższym czasie będziemy kontynuować rozmowy z agencją, którą kieruje dyrektor Żujewski — powiedział prezydent Ełku i dodał, że pierwszy budynek jaki miałby powstać byłby przeznaczony dla 50 żołnierzy zawodowych.
Ełk ma już wojsko i to w pełni „własne”. Stacjonuje tutaj 44 Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej. Oficjalną decyzję wykonawczą w tej sprawie Szef Sztabu Generalnego podpisał 11 IV 2022 r. Jest to batalion sformułowany głównie z ełczan. Siedziba WOT w Ełku mieści się przy ul. Kościuszki. W kompleksie wydzielonym z zasobów szpitala wojskowego znajduje się główna siedziba batalionu wraz z administracją. Obiekty szkoleniowe oraz logistyczne są rozmieszczone przy ul. Dolnej, w dawnych obiektach wojskowych. Pierwsze szkolenia rozpoczęły się wiosną i latem 2022 roku. Dotychczas zniszczoną infrastrukturę jako obiekt ćwiczeniowy wykorzystywały wcześniej m.in. pododdziały WOT i Batalionowej Grupy Bojowej NATO, szkoliły się tam również grupy poszukiwawczo-ratownicze.
Dowódcą ełckiego Batalionu jest płk Paweł Supiński. Szefem współpracy cywilno-wojskowej jest Agnieszka Pasko, dyrektor Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku. Uroczysta przysięga ełckich (i nie tylko) Terytorialsów miała miejsce w ubiegłe wakacje i zaszczycił ją swoją obecnością minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Jak pokazał czas, powstanie batalionu WOT jest istotnym wsparciem dla rozwoju pasji, a także realizacji powołania w służbie wojskowej. Tutaj pomaga również fakt, że w Ełku istnieją dwie szkoły, które mają klasy wojskowe: Centrum Edukacji Mundurowej oraz Zespół Doskonalenia Zawodowego. Działają również organizacje proobronne, m.in. Jednostka Strzelecka 1007 oraz organizacje harcerskie.
Maciej Chrościelewski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez