W Sejmie o ełckich podwyżkach czynszów - Wojciechowska pyta rząd o działania osłonowe

2022-05-13 10:41:21(ost. akt: 2022-05-13 11:45:40)
wystąpienie Anny Wojciechowskiej na 54. posiedzeniu Sejmu RP. Ełczanka poruszyła temat podwyżek czynszów

wystąpienie Anny Wojciechowskiej na 54. posiedzeniu Sejmu RP. Ełczanka poruszyła temat podwyżek czynszów

Autor zdjęcia: YT

Sprawa wysokich podwyżek opłat czynszowych i dopłat za ogrzewanie, jakie otrzymali lokatorzy ełckiej SM „Świt”, być może zainteresuje władze rządowe. O potrzebie utworzenia systemowych rozwiązań pomocowych w tej kwestii apelowała z mównicy sejmowej Anna Wojciechowska.
Wczoraj (12 V) w Warszawie odbyło się 54. posiedzenie Sejmu. Ełczanka swoje krótkie wystąpienie rozpoczęła od przedstawienia sprawy szokujących podwyżek, jakie dotknęły lokatorów największej ełckiej spółdzielni mieszkaniowej.

SM „Świt” w Ełku okryła się ostatnio bardzo złą sławą. A to za sprawą skandalicznie wysokich dopłat za ogrzewanie – to jest ok. 100 proc. – i średnio mieszkańcy muszą zapłacić o 40 – 50 proc. więcej, niż dotychczas — przedstawiła sprawę Anna Wojciechowska z mównicy sejmowej. Wspomniała również o WIELKIM PROTEŚCIE EŁCZAN, do którego doszło w ubiegły (6 V) piątek.

Posłanka KO zwróciła uwagę, że po niedawnych podwyżkach prądu i gazu, mieszkańcy „dostali teraz ogromną siłą po kieszeni podwyżkami za ogrzewanie i czynsz”.

To również jest początek dramatu tych ludzi, wielu rodzin które w obecnej sytuacji na pewno nie będą w stanie uregulować nowych zobowiązań. Będą musieli wybrać między spłatą kredytu, opłaceniem przedszkola, żłobka, czy kupieniem leków czy nawet jedzenia — powiedziała z mównicy sejmowej.

Ełczanka stwierdziła też, że brak jest kompleksowych i spójnych przepisów dotyczących rozliczania kosztów ogrzewania, więc spółdzielnie regulują to wewnętrznymi przepisami. Uważa że to wina władz centralnych.

Wszystko to jest konsekwencją wieloletnich zaniedbań naszego rządu, począwszy od opieszałości w kwestii wdrażania OZE (odnawialnych źródeł energii), po nieprzedstawioną nam politykę państwa w zakresie wydatkowania wpływów ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 w poprzednich latach. To jest to, o czym rząd mówi, że to UE podniosła te koszty.

Anna Wojciechowska dodała, że z dokumentów jakie otrzymała w wyniku złożonej przez siebie interpelacji do rządu, wynika że nasz kraj uzyskał w latach 2013 – 2021 (z tytułu aukcyjnej sprzedaży do emisji) łączne wpływy w wys. ok. 60 mld, z czego 51 trafiło do budżetu państwa. Według niej, rząd może te środki przeznaczyć bezpośrednio na ulgi podatkowe oraz działania osłonowe bezpośrednio skierowane do obywateli. Ełczanka zwróciła również uwagę, że „to jest dopiero początek podwyżek” i na koniec zaapelowała bezpośrednio do szefa rządu.

Panie premierze Morawiecki – zadaję więc dziś ponownie pytanie: jakie działania osłonowe rządu kierowane są bezpośrednio do obywateli m.in. takich jak mieszkańcy SM „Świt” w Ełku, a także innych członków spółdzielni w całej Polsce, których czeka taki sam los? Proszę o odpowiedź na piśmie.

Wcześniej do rządu apelował również prezydent Ełku. 2 maja Tomasz Andrukiewicz zwrócił się do premiera, marszałków Sejmu i Senatu, prezesa URE (Urząd Regulacji Energetyki) oraz ełckich parlamentarzystów, wystosowując do nich apel w sprawie podwyżek cen energii oraz węgla i gazu.

Włodarz Ełku apeluje o rozważenie różnych możliwości podjęcia działań osłonowych, które zapobiegną ewentualnemu ubóstwu mieszkańców, np. wprowadzenia cen regulowanych na węgiel, stworzenia jednej centralnej grupy zakupowej, wdrożenie programu osłonowego dla mieszkańców oraz producentów energii i jej dostawców. Podobnie jak teraz posłanka Anna Wojciechowska, prezydent Andrukiewicz sugeruje, że działania osłonowe można finansować ze środków pochodzących z praw do CO2.

Całą sprawę opisujemy na bieżąco w "Rozmaitościach", jak i na naszym serwisie online.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. greg #3099277 13 maj 2022 17:23

    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem: kolejne tarcze (czytaj rozdawanie i dodruk bezwartościowych pieniędzy) i nakręcanie inflacji? Rozumiem, że dalej podnosimy stopy procentowe, bo inflacja nie zwalnia i tym samym problem sam z siebie się rozwiązuje, bo ludzie tracą mieszkania i domy, które mają na kredyt, nie mają więc problemu z wysokimi rachunkami za ogrzewanie czy czynsz. Genialne w swojej prostocie. Ile jeszcze PiSs wyciśnie z ludzi, zanim wyjdą na ulice?

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. wesoły Romek #3099240 13 maj 2022 13:45

    I wszyscy na Wiejskiej bardzo się tym przejęli i pomyśleli, że ich to też może czekać. W związku z tym już zaczęli myśleć, żeby podnieść sobie uposażenia o skromne 100%, aby w najbliższej przyszłości biedy nie zaznać. Dzięki temu pani poseł Wojciechowska też będzie miała lżej.

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5