Pomogli mu przespacerować się na karty historii - ełczanie żegnają tunel do wąskotorówki

2022-04-16 12:52:33(ost. akt: 2022-04-16 14:03:55)
Pożegnanie ełckiego tunelu do wąskotorówki; 15 IV 22 r.

Pożegnanie ełckiego tunelu do wąskotorówki; 15 IV 22 r.

Autor zdjęcia: MCH

Służył ełczanom oraz podróżnym ponad sto lat i wrósł się w świadomość kilku pokoleń mieszkańców miasta. Teraz „stare” zniknie, aby zrobić miejsce „nowemu” - mowa o podziemnym tunelu do wąskotorówki. W ostatni piątek (15 IV) pożegnali go ełccy pasjonaci kolei i mieszkańcy miasta.
Tunel prowadzący do ełckiej wąskotorówki zostanie wyłączony z użytkowania we wtorek (19 IV). Powodem jest rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy nowego przejścia podziemnego. Dotychczasowy tunel zostanie rozebrany, a grunt w jego miejscu odpowiednio wzmocniony i przygotowany pod budowę nowych peronów i torów. To jeden z etapów modernizacji, jaką przejdzie ełcka kolej w związku z rozbudową Rail Baltiki.

W murach ponad stuletniego tunelu tkwi duch ostatnich stu lat historii miasta. Służył turystom, których w latach 70’ i 80’ ubiegłego wieku na ełckim dworcu przewinęło się naprawdę mnóstwo. To właśnie Ełk był swoistym „hubem”, z którego spragnieni wypoczynku goście rozjeżdżali się do pomniejszych miejscowości turystycznych np. do – tu zagadka! – „siedmiu dziewcząt z Albatrosa”, czy też nad urocze jeziora, gdzie odpoczywano pod namiotami lub w ośrodkach. Starsi wspominają ten okres miło – to przecież czasy młodości wielu z nich.

Szczególnym sentymentem dworcowy tunel darzą pasjonaci kolei, na czele z braćmi Sawczyńskimi. W ten piątek (15 IV) ełcki „staruszek” został przez nich uroczyście pożegnany i ostatnim gwizdkiem symbolicznie odprawiony w finalną podróż.

Pożegnanie ełckiego tunelu do wąskotorówki; 15 IV 22 r.

Oczywiście gwizdkiem odprawia się pociągi, ale w przypadku tunelu ełckiej wąskotorówki sformułowanie jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ gwizdek braci Sawczyńskich odprawił go na karty historii. O godz. 14:00 każdy chętny miał okazję przejść się tunelem i policzyć krokami jego długość, za co otrzymywał specjalny certyfikat. Chętnych nie brakowało.

Pożegnanie ełckiego tunelu do wąskotorówki; 15 IV 22 r. mieszkańcy liczyli jego długość krokami i otrzymywali certyfikaty


Spacerowały całe rodziny, młodzież, seniorzy, ale także przypadkowi mieszkańcy miasta, którzy akurat szli nim zajęci swoimi codziennymi sprawunkami. Oni także mogli uzyskać certyfikat. Odpowiedzi oczywiście różniły się, w zależności od tego, kto jak szybko i jak długie stawia kroki, stąd nie może dziwić, że każda była prawidłowa. Chodziło po prostu o fajny, sentymentalny spacer i okazję do pożegnania ponad stuletniego tunelu, co udało się w pełni.


pożegnanie tunelu do ełckiej wąskotorówki; 15 IV 22 r.

Swego czasu walczyli o niego mieszkańcy. Apelowali i składali petycje o pozostawienie obiektu. Nie udało się. Tunel do ełckiej wąskotorówki musi zrobić miejsce nowej inwestycji. Odchodzi stare, nadchodzi nowe. Czy to dobrze? Nieważne, bynajmniej nie z perspektywy tego artykułu. Tutaj ważne jest coś innego – świadomość, że pożegnania też mogą być piękne.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5