Wojewoda w Ełku o systemowym wsparciu boksu. W tle powrót Michała Syrowatki pod skrzydła trenera Biryło.

2021-10-21 16:12:13 (ost. akt: 2021-10-21 16:34:20)

Autor zdjęcia: MCH

Dzisiaj (czwartek, 21 X) w Ełku wojewoda Artur Chojecki oraz poseł Wojciech Kossakowski przybliżyli na briefingu prasowym założenia rządowych programów, z których m.in. korzysta ełcka sekcja pięściarzy Mazura. To właśnie na sali treningowej klubu zorganizowano spotkanie. Fanów boksu zainteresuje na pewno fakt, że pod skrzydła trenera Biryło wrócił znany pięściarz, Michał Syrowatka.
Delegacja z Olsztyna na czele z wojewodą Arturem Chojeckim i towarzyszącym mu posłem Kossakowskim pojawiła się na sali treningowej ełckiego Mazura o godz. 14:00. Akurat w sam raz, aby podpatrzeć końcówkę treningu rozpoznawalnego pięściarza (o czym na końcu art.).

Celem wizyty wojewody warmińsko-mazurskiego był briefing prasowy, a o tym, że jego miejsce nie zostało wybrane przypadkiem dowiedzieliśmy się od ełckiego parlamentarzysty, który prywatnie jest dużym fanem tego sportu.

Ełk boksem stoi i od wielu lat i cieszę się, że dzisiaj możemy podsumować program wprowadzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Mówię tutaj szczególnie o Programie KLUB, który wspiera właśnie takie dziedziny sportu jak boks i dyscypliny, które mają w swoich szeregach trenerów poświęcających czas na szkolenie młodych talentów. Właśnie do nich kierowany jest ten program, bo wiemy, że aby dobrze wyszkolić zawodników potrzebne są nie tylko umiejętności i talent. Fundusze nie są może zbyt duże, ale myślę, że w pewnym stopniu ułatwiają szkolenie tych najmłodszych i tych, którzy przychodzą na takie treningi — powiedział Wojciech Kossakowski na briefingu prasowym.

Wojewoda Artur Chojecki podziękował prezesowi Mazura, Kazimierzowi Tarajdzie, za możliwość zorganizowania spotkania i danie okazji do podsumowania Programu KLUB i programu Sportowa Polska.

Program Klub to program, w którym wspieramy kluby sportowe w całej Polsce. Dla klubów jednosekcyjnych dedykowana jest kwota 10 tys. zł a dla klubów wielosekcyjnych kwota 15 tys. zł. Nie są to może sumy, które zapewniają całe źródło utrzymania dla klubów, natomiast możemy śmiało powiedzieć, że jest to program masowy. W naszym województwie skorzystało z niego 200 klubów. Odwiedzaliśmy już sekcje koszykarskie, szermiercze, a dzisiaj jesteśmy w klubie bokserskim. Sport ma tę zaletę, że daje możliwość rozwijania się w naprawdę wielu dziedzinach życia dzieci i młodzieży z naszego województwa — powiedział wojewoda warmińsko-mazurski nie zapominając o podziękowaniu trenerom i działaczom sportowym, którzy angażują się w szkolenie i – jak zastrzegł – wychowanie młodzieży z naszego województwa.
Obrazek w tresci

Dowiedzieliśmy się także, że program nieustannie się rozwija. W 2018 roku, gdy Program KLUB startował, skorzystały z niego 133 kluby uzyskując kwotę ok 1,5 mln zł. W tym roku u nas w województwie objęto wsparciem 200 klubów (otrzymały kwotę nieco ponad 2 mln zł). Artur Chojecki podziękował również posłowi Kossakowskiemu za jego zaangażowanie w program Sportowa Polska, który ma na celu m.in. stworzenie w samorządach nowoczesnej infrastruktury sportowej m.in. boisk i sal gimnastycznych, jak np. hala sportowa Salezjan w Ełku.

Z kolei prezes MKB Mazur Ełk, Kazimierz Tarajda, podkreślił, że wsparcie płynące w ramach programu jest bardzo ważne w funkcjonowaniu klubu.

Dziękujemy za wsparcie finansowe klubu. Jak powiedział pan poseł, „Ełk boksem stoi”. Wiadomo że im więcej pieniędzy i więcej treningów to mniej patologii na ulicach, także idziemy w dobrym kierunku.
Obrazek w tresci

Trener Biryło opowiedział jakie profity przyniosło ełckim pięściarzom objęcie Mazura Programem KLUB.

Uczestniczymy w tym programie kilka lat i za uzyskane środki finansowe zakupujemy sprzęt: worki, odważniki do treningu siłowego, ławeczka, stroje do boksowania/treningu, dresy itd. Zawodnicy biorący udział w zawodach nie ponoszą żadnych kosztów, finansuje je klub. Trafia dla nas dużo młodzieży, która nie ma co robić na ulicy i u nas znajduje spokój, trenuje. Za otrzymane w tym roku środku chcemy kupić rękawice bokserskie, bluzy sportowe i spodnie oraz buty do treningu – przybliżył doświadczony szkoleniowiec.

Spotkanie miało jeszcze jeden aspekt i to już czysto sportowy, który na pewno zainteresuje kibiców boksu w całej Polsce, a zwłaszcza ełczan.

Pod skrzydła Tadeusza Biryło wrócił Michał Syrowatka, były posiadacz pasa WBA Continental, wywalczonego na angielskim Wembley w 2017 r. Ełczanin znokautował wówczas w ostatniej rundzie pojedynku faworyta gospodarzy, Robbiego Daviesa Jr. Teraz w rodzinnym Ełku i pod skrzydłami doświadczonego trenera Biryło Michał będzie starał się powrócić do poważnego boksu na najwyższym poziomie. Czego oczywiście mu życzymy, a do samego tematu powrotu rozpoznawalnego w kraju pięściarza wrócimy. Póki co wrzucamy kilka fotek z treningu Michała.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5