Zapłacą gminie miliony za nielegalną wycinkę proboszcza? Mieszkańcy bronią duchownego

2021-09-16 18:30:28 (ost. akt: 2021-09-17 14:06:30)

Autor zdjęcia: Łukasz Czeczot

Kolejna odsłona sprawy dewastacji cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej – gmina Ełk zdecydowała, że miejscowa parafia będzie musiała zapłacić niemal 2 mln zł kary za nielegalną wycinkę drzew. Na ratunek miejscowemu proboszczowi ruszyła część mieszkańców. Ci twierdzą, że winna całej sprawie jest gmina Ełk.
W kwietniu tego roku miejscowy proboszcz zlecił wycinkę drzew na nekropolii, a prace doprowadziły do zdewastowania istniejących tam grobów. Na naszych łamach informowaliśmy Państwa na bieżąco o tej przykrej sytuacji.

O genezie i rozwoju afery z dewastacją grobów i wycinką drzew na cmentarzu w Nowej Wsi Ełckiej pisaliśmy TU, TUTAJ oraz W TYM MIEJSCU

Teraz sprawa ma swoją kolejną odsłonę. Gmina Ełk wydała decyzję administracyjną na mocy której Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Wsi Ełckiej musi zapłacić sowite frycowe za decyzje proboszcza.

Gmina Ełk wydała decyzję wymierzającą Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Wsi Ełckiej, administracyjną karę pieniężną w łącznej wysokości 1 928 694 zł — powiedziała dla Money.pl Anna Gajko z UG Ełk.

Należy zastrzec, że powyższa kara administracyjna dotyczy nielegalnej wycinki drzew. Inna kwestia to dewastacja przedwojennych grobów. Tutaj ełcka prokuratura postawiła proboszczowi zarzuty ich zniszczenia.

W przypadku kary administracyjnej odpowiedzialność finansową poniesie miejscowa parafia. Natomiast proboszczowi za zdewastowanie zabytkowych nagrobków grozi kara do 8 lat więzienia.

Należy zastrzec, że powyższa kara administracyjna dotyczy nielegalnej wycinki drzew. Ełcka prokuratura postawiła proboszczowi zarzuty w sprawie zniszczenia przedwojennych nagrobków. W przypadku kary administracyjnej odpowiedzialność finansową poniesie miejscowa parafia. Natomiast proboszczowi za zdewastowanie zabytkowych nagrobków grozi kara do 8 lat więzienia. Andrzej B. nie przyznaje się do zarzutów

Sprawa wycinki i dewastacji grobów podzieliła mieszkańców podełckiej wsi. Niektórzy z nich bronią proboszcza, który został ukarany za nielegalną wycinkę, a winnego znaleźli we władzach gminy Ełk. Zorganizowali w tym celu sms’ową akcję.

Jak wygląda taki sms? (pisownia oryginalna – przyp. red.)

„Staniemy w obronie Księdza Proboszcza. To miejsce jak mówią mieszkańcy, było zarośnięte, porośnięte i przerośnięte od pamiętnych czasów, i nikomu nie przeszkadzało. Natomiast jak wjechał ciężki sprzęt, to mógł spod ziemi wypchać zapomniane groby. Ksiądz jest bardzo dobrym Gospodarzem Kościoła i Parafii. Natomiast nałożenie kary za ścięte drzewo, drzewa, gdzie Wójt chwali się, że ma tak doskonałe kontakty z Kurią i z ks. Biskupem, to przysporzył Parafii i Mieszkańcom problemów. Brawo Wójt i jego Urząd, nie mówiąc o Radnych z Nowej Wsi Ełckiej".

Co na to sołtys Nowej Wsi Ełckiej? Okazuje się, że skupia się na pilnowaniu spraw administracyjnych w swoim sołectwie, a rozwiązywanie spraw „kościelnych” zostawia odpowiednim władzom, w myśl zasady „co boskie Bogu, co cesarskie Cesarzowi”. Mówi, że nie słyszał o akcji wsparcia proboszcza.

— Nic o tym nie wiedziałem, a sprawa wycinki i dewastacji to sprawa parafii. Gmina nie może działać wbrew prawu i pewnie musiała wydać taką decyzję administracyjną, a co będzie dalej to zobaczymy co przyniesie czas. Wiem, że wioska jest podzielona — mówi Michał Rutkowski.

Próbowaliśmy kilkukrotnie skontaktować się telefonicznie z rzecznikiem ełckiej kurii, ale tel ks. kan. dr Marcina Maczana pozostaje głuchy. Gmina Ełk nie odniosła się póki co do treści sms’a kolportowanego przez broniących proboszcza mieszkańców.

Będziemy Państwa informować o dalszym biegu sprawy dewastacji grobów i nielegalnej wycinki drzew na nekropolii w Nowej Wsi Ełckiej.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nimfadora Tonks #3075633 17 wrz 2021 17:09

    Popieracze niech się zrzucają, a reszcie dadzą spokój. O wielebnym proboszczu różne rzeczy można było usłyszeć, niekoniecznie pochlebne. Podsuwam miłośnikom plebana pomysł gratis: uruchomcie sobie akcję na zrzutka.pl, bo na siepomaga to raczej was pogonią.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5