Czy doszło do dewastacji grobów?

2021-04-07 08:22:24 (ost. akt: 2021-04-07 09:08:32)

Autor zdjęcia: Zdjęcia nadesłane przez Czytelników

Wczoraj w sieci pojawiły się szokujące zdjęcia z cmentarza w Nowej Wsi Ełckiej. Widać na nim, jak podczas prac zniszczone zostały stare groby. Jak się okazuje, mieszkańcy w tej sprawie interweniowali już jesienią ubiegłego roku...
Na cmentarzu parafialnym w Nowej Wsi Ełckiej trwa wycinka drzew. Wczoraj na facebookowym profilu prowadzonym przez dra Stefana Marcinkiewicza, miłośnika i znawcę naszego regionu, pojawiły się zdjęcia z tej nekropolii. Widać na nich powyrywane przez koparkę korzenie drzew i poniszczone stare nagrobki. Temat wzbudził ogromne emocje.

Z naszą redakcją skontaktowali się Czytelnicy, którzy już jesienią próbowali interweniować i ratować tą część cmentarza parafialnego. Wówczas prowadzona była wycinka drzew.

Fot. Zdjęcia nadesłane przez Czytelników

W związku z aktem nieposzanowania i znieważenia nagrobków, którego byłam naocznym świadkiem na cmentarzu parafialnym (dawny cmentarz ewangelicki), wnioskuję o wszczęcie postępowania wobec osoby odpowiedzialnej za wykonanie prac porządkowych na ww. cmentarzu w Nowej Wsi Ełckiej — czytamy w piśmie złożonym w urzędzie gminy Ełk na początku października ubiegłego roku. — W dniu 28 września zastałam ścięte i powalone drzewa na grobach zmarłych, poprzewracane i uszkodzone tablice epitafijne oraz poprzesuwane płyty nagrobne.

Fot. Zdjęcia nadesłane przez Czytelników

Jak czytamy dalej, zdaniem jednej z mieszkanek, cmentarz w Nowej Wsi Ełckiej ma wartość kulturową i historyczną, ponadto był swoistym dziedzictwem mazurskiej ziemi oraz świadectwem funkcjonowania wielokulturowej, lokalnej społeczności zamieszkującej właśnie te tereny.

Proszę o pociągnięcie do odpowiedzialności osoby, która nie dopełniła obowiązku nadzorowania prac wycinki drzew — apelowała do władz gminy nasza Czytelniczka.

Fot. Zdjęcia nadesłane przez Czytelników

W odpowiedzi na tą prośbę, gminni urzędnicy stwierdzili, że "odpowiedzialność za takie zdarzenie ponosi zarządca cmentarza, który zobowiązany jest dbać i bezpieczeństwo na terenie nekropolii jak i odpowiednio zabezpieczyć teren, także w przypadku drzewostanu. Gmina nie posiada uprawnień do wyciągnięcia odpowiedzialności za nieprawidłowości podczas usuwania drzew. Ewentualne roszczenia za uszkodzenie mienia można kierować do sądu lub zgłosić na policję."

Fot. Zdjęcia nadesłane przez Czytelników

Zarządcą cmentarza jest parafia w Nowej Wsi Ełckiej.

Jak czytamy na stronie parafii "Kościół zawsze uważał cmentarze, grobowce, jak i poszczególne mogiły, gdzie spoczywają ciała zmarłych, za miejsca święte. Prawo kanoniczne określa: miejscami świętymi są te, które przez poświęcenie lub błogosławieństwo, dokonane według przepisów ksiąg liturgicznych, przeznacza się do kultu Bożego lub na grzebanie wiernych /KPK, kan. 1205/. Cmentarz jest miejscem ciszy, modlitwy i zadumy, należy więc zachować spokój i uszanować jego świętość. Wierni, których Bóg powołał do siebie, oczekują tutaj na dzień zmartwychwstania."

Czekamy na komentarz proboszcza parafii w Nowej Wsi Ełckiej do tej sytuacji.

Do tematu wrócimy.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lech Nowicki #3064174 9 kwi 2021 15:27

    Tu nie chodzi o "nieprawidłowości". Okoliczności wskazują na przestępstwo należące do przestępstw "znieważenia oraz ograbienia zwłok, grobu i miejsca spoczynku zmarłego" określone w art. 262 § 1 i 2 kodeksu karnego. Gmina ma kodeks karny na półce. Oczekiwałbym, że złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. A właściwie to chyba każdy świadek zdarzenia może to zrobić. Gmina - jest chyba zobowiązana ?

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5