Stare Juchy zachowają kolejowe dziedzictwo

2021-09-14 12:30:33 (ost. akt: 2021-09-14 12:44:57)

Autor zdjęcia: Mirosław Adam Sawczyńscy/FB

Idzie „nowe”, ale ktoś pamiętał, aby zadbać o „ stare”. Wójt Gminy Stare Juchy zamierza zachować sprzęt kolejowy po tamtejszej stacji i wykorzystać go z pożytkiem, co pozwoli zwiększyć turystyczny potencjał uroczej mazurskiej wsi.
W tym roku mają rozpocząć się prace modernizacyjne na kolejowym odcinku Ełk – Giżycko, co sprawi, że przystanki różnych stacji nabiorą nowego oblicza i zostaną gruntownie zmodernizowane.

Przetarg na odcinek Ełk – Giżycko ogłoszono jeszcze w ubiegłym roku. To jeden z etapów projektu „Prace na linii kolejowej nr. 38 na odcinku Ełk-Korsze wraz z elektryfikacją”. Oprócz modernizacji 100-kilometrowej trasy, w postaci przystosowania jej do pociągów pędzących nawet 160 km/h, nowe oblicze zyskają leżące wzdłuż niej stacje kolejowe: Stare Juchy, Wydminy, Giżycko, Sterławki Wielkie, Kętrzyn, Tołkiny i Korsze. Przebudowane zostanie 7 przystanków (Woszczele, Siedliska, Niegocin, Sterławki Małe, Martiany, Nowy Młyn i Linkowo).

Podróżni będą mieli do dyspozycji zmodernizowane perony wyposażone w ławki, wiaty, informację pasażerską, energooszczędne oświetlenie. Obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Perony będą wyższe, dzięki czemu wsiadanie i wysiadanie z pociągów będzie wygodniejsze. Czas przejazdu po pracach, na odcinku Ełk – Olsztyn, wyniesie poniżej 2 godzin. Szybszą i sprawniejszą podróż zapewni planowana elektryfikacja całej trasy. Nie będzie konieczności zmiany lokomotywy z elektrycznej na spalinową, co również przełoży się na szybszy czas przejazdu koleją. Wzrośnie przepustowość trasy, co oznacza, że po torze będzie mogło jeździć więcej pociągów w tym samym czasie. W efekcie Mazury zyskają dostęp do lepszej oferty kolejowej, a podróż z Ełku do Olsztyna przez Korsze i Giżycko skróci się o niemal godzinę.

Tymczasem fani kolei – jak bracia Adam i Mirosław Sawczyńscy – zastanawiali się, co stanie się ze starymi „artefaktami” z juskiej stacji. Zwracali uwagę, że być może warto byłoby je w jakiś sposób zachować. Część osprzętu już ma atrybut „historyczności”. Bracia Sawczyńscy postanowili porozmawiać o tym z władzami gminy Stare Juchy. I nie tylko.

Kilka miesięcy temu odbyliśmy miłą rozmowę z panią Wójt Ewą Jurkowską-Kawałko Gmina Stare Juchy na temat uratowania historycznych urządzeń sterowania ruchem kolejowym stacji PKP Stare Juchy. PKP PLK w Olsztynie zagwarantowała na piśmie przekazanie wymienionych urządzeń gminie w czasie modernizacji linii kolejowej Ełk – Giżycko — czytamy na FB braci Sawczyńskich.

Włodarz Starych Juch potwierdza, że zamierza zagospodarować osprzęt i zwraca uwagę, że to nie pierwszy artefakt w kolejowej kolekcji gminy.

Posiadamy u siebie już taką zabytkową lokomotywę, która jest dużą atrakcją turystyczną. Chcąc ją jeszcze bardziej zachować i uatrakcyjnić dla następnych pokoleń zwróciliśmy się o przekazanie tych artefaktów kolejowych, bo rzeczywiście niedługo będzie to ogromna rzadkość — mówi Ewa Jurkowska-Kawałko.

Szefowa gminy Starej Juchy ma już nawet pomysł na zagospodarowanie sprzętu, który ma obecnie do dyspozycji. Są duże szanse na to, że będzie stanowił dużą atrakcję turystyczną. Pomysł jest ciekawy.

Chcemy semafory wykorzystać jako tzw. witacze, które zostaną rozstawione na granicy naszej gminy i będą witały przyjeżdżających do nas gości. To są urządzenia, które zostały zdemontowane ze stacji kolejowej w Starych Juchach — tłumaczy.

Co ciekawe, gmina nie zamierza poprzestać na jednostrzałowym zagospodarowaniu miejscowego kolejowego dziedzictwa.

— Na pewno oprócz wspomnianych przeze mnie semaforów będą nastawnie, latarenki, które po renowacji chcielibyśmy udostępnić do zwiedzania tworząc, przynajmniej na początku, taki kącik kolejowy. Myślę, że następne pomysły będą przychodziły same — zdradza Ewa Jurkowska-Kawałko.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nimfadora Tonks #3075400 15 wrz 2021 07:45

    A napiszcie jeszcze coś o zasługach senator Kopiczko dla tego wydarzenia, bo to niewybaczalne zaniedbanie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5