Fantastyczne widowisko na cześć ojca polskiego sci-fi

2021-08-27 19:02:02 (ost. akt: 2021-08-27 19:10:17)

Autor zdjęcia: T. Grotowska

KULTURA || W czwartek 19 sierpnia w ECK odbyło się niesamowite widowisko artystyczne – spektakl Nowy Głos L.E.M. przygotowany na setną rocznicę urodzin polskiego pisarza. W przedstawieniu – w roli aktorów - uczestniczyły niepełnosprawne dzieci z Ełku.
Co ma wspólnego z Ełckim Centrum Kultury Stanisław Lem, ojciec literackich bohaterów takich jak Iljon Tichy, Pilot Pirx, czy pary robotów z Cyberiady: Trulra i Klapaucjusza? Autor zekranizowanego Solaris (w roli Krisa Kelvina wystąpił George Clooney) obchodziłby w tym roku swoje 100 urodziny (Lem zmarł w 2006 r.) i 19 sierpnia być może świętowałby je w Ełku.

Na pomysł upamiętnienia okrągłej rocznicy urodzin jednego z pionierów polskiej sci-fi wpadła Fundacja Jutropera, która prowadziła u nas warsztaty realizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Nowy głos. Pilotażowa edycja jest właśnie poświęcona Stanisławowi Lemowi. Zaprezentowany 19 sierpnia w Ełckim Centrum Kultury spektakl był zwieńczeniem warsztatów.

Nowy głos L.E.M. to przedstawienie, w którym jako aktorzy zaprezentowali się prawdziwi zawodowcy razem z amatorami. W spektaklu wzięli udział podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ełku z Teatru Zgiełk oraz grupy tanecznej Happy Dance Ełk.

Nowy głos L.E.M. to opera połączona z teatrem, gdzie na deskach śpiewakom towarzyszyli muzycy, którymi kierował Rafał Kłoczko, dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej. Przedstawiono wybrane arie operowe zaaranżowane na nowo, dzięki czemu zyskały oryginalny, wręcz futurystyczny wymiar. Piękną i bogatą scenografię zapewnił znany w całej Europie artysta, Luigi Scoglio. Występom towarzyszyły robiące wrażenie multimedialne projekcje przygotowane przez Karolinę Jacewicz. Piękną grę świateł wykreował Dariusz Albrycht. Reżyserem całego widowiska był Michał Zaniecki, pomysłodawca programu Nowy Głos.

Spektakl Nowy głos L.E.M. odbył się 19 sierpnia w Ełckim Centrum Kultury. Udział w wydarzeniu był bezpłatny, aczkolwiek przedtem należało odebrać w kasie wejściówkę. Było warto ponieważ widzów czekało prawdziwie fantastyczne widowisko, o czym mogą się Państwo przekonać zerkając na poniższe zdjęcia.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5