Wymiana okien? A może remont? Ełccy seniorzy okradzeni nową metodą

2021-08-26 10:02:04(ost. akt: 2021-08-26 10:12:20)

Autor zdjęcia: Pixabay

Ełccy policjanci wyjaśniają okoliczności kradzieży pieniędzy z domów starszych osób. Do mieszkania 79-latka zapukał mężczyzna, który podawał się za specjalistę od wymiany okien – po jego wyjściu zginęło 1600 złotych. Z kolei 88-latka straciła 3000 złotych, po tym jak rzekomy urzędnik obejrzał jej dom i zadeklarował chęć pomocy w jego remoncie.
Dwie osoby z Ełku zostały ofiarami oszustów bez skrupułów. Do mieszkania 88-letniej kobiety zapukał mężczyzna i przedstawił się jako urzędnik. Wypytywał o warunki socjalne i bytowe. W końcu stwierdził, że dom wymaga remontu. Obiecał przysłać budowlańca i w związku tym zażądał zaliczki. Starsza kobieta dała mu 200 złotych, które trzymała z innymi oszczędzanymi pieniędzmi w kopercie. Mężczyzna pochodził jeszcze chwilę po domu, a po jego odejściu kobieta zorientowała się, że ukradziono jej całą kopertę z pieniędzmi, czyli prawie 3000 złotych.

W podobny sposób stracił pieniądze 79-latek. Po wyjściu z jego mieszkania rzekomego specjalisty od wymiany okien senior zauważył, że zniknęły mu pieniądze z emerytury – 1600 złotych.

- Funkcjonariusze pracują nad tym, aby ustalić i zatrzymać podejrzanych. Apelujemy także, aby zachować ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. Mechanizm działania oszustów jest bardzo podobny. Wzbudzają oni zaufanie swoich ofiar, wchodzą do mieszkania i w dyskretny sposób dokonują kradzieży. Przestrzegamy przede wszystkim osoby starsze, bo to one najczęściej są ofiarami oszustów. Przestępcy często wykorzystują w swoim planie zawody społecznego zaufania. Podają się za urzędników, pracowników spółdzielni czy służb medycznych. Odwołują się do najbardziej cennych w naszym życiu wartości - zdrowia, bezpieczeństwa, także rodziny - apeluje KPP w Ełku i przypomina, że każda prośba o wsparcie finansowe, żądanie zapłaty za jakieś usługi, pomoc w trudnej życiowej sytuacji powinny wzbudzić naszą czujność i ostrożność.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5