Budowa świątyni trwała ponad 30 lat

2021-06-14 08:21:08 (ost. akt: 2021-06-14 08:38:02)

Autor zdjęcia: Parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego w Ełku

W niedzielę biskup Jerzy Mazur dokonał konsekracji kościoła pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego w Ełku.
Budowa świątyni na osiedlu Jeziorna w Ełku rozpoczęła się ponad 30 lat temu.

Parafię pw. bł. Rafała Kalinowskiego w Ełku ustanowił biskup Edmund Piszcz dekretem z 1 września 1988 roku. 5 lat wcześniej biskup Jan Obłąk, ordynariusz diecezji warmińskiej, zwrócił się do salezjanów z prośbą o podjęcie pracy duszpastersko-wychowawczej w Ełku.

27 września 1998 roku pierwszy ordynariusz diecezji ełckiej bp Wojciech Ziemba uroczyście wmurował kamień węgielny, który poświecił Papież Jan Paweł II 06 czerwca 1991 roku i złożył akt erekcyjny w kościele. Wtedy też została odprawiona pierwsza msza święta w nowej świątyni. Wszystko dokonywało się w warunkach polowych i budowlanych. Natomiast 8 czerwca 1999 roku to dla parafii szczególna radość i zaszczyt. Ojciec Święty Jan Paweł II w drodze powrotnej po celebracji Mszy św. dokonał ze swojego Papamobile pobłogosławienia tego budującego się kościoła.

Pierwszym proboszczem nowo powstającej wspólnoty został śp. Ks. Henryk Korzeniowski SDB. Obecnie na czele wspólnoty parafialnej stoi ks. Marcin Koncewicz SDB.

Wczoraj odbyła się konsekracja świątyni.

— Poświecenie świątyni to ważny akt liturgiczny. Poświęcić kościół to znaczy oddać go Bogu, oddać na własność. Poświecić kościół to przywołać obecność Trójjedynego Boga, by ów budynek, dzieło pracy człowieka, wziął dla siebie na własność i zamieszkał w nim — przypomniał dziś w Ełku bp Jerzy Mazur.

W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzenie duchowni, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz parafianie.

diecezjaelk.pl, ks/KZ, opr. tom

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5