Obchody 230. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

2021-04-30 08:21:23 (ost. akt: 2021-04-30 08:25:40)

Autor zdjęcia: wikimedia-commons

W związku z pandemią nie mogliśmy tradycyjnie spotkać się w szkole i wziąć udział w uroczystej Akademii z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dlatego też, postanowiliśmy w niekonwencjonalny sposób uczcić nasze święto państwowe.
W tym roku przypada 230. rocznica uchwalenia Ustawy Rządowej przez Sejm Czteroletni (1788–1792). Data 3 maja 1791 r. należy do najważniejszych w historii Narodu i Państwa Polskiego. Konstytucję 3 Maja uważa się powszechnie za pierwszą w Europie (przed Konstytucją francuską z 3 września 1791 r.) i drugą na świecie (po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej z 17 października 1787 r.) ustawę zasadniczą o najwyższym dla państwa znaczeniu, określającą ustrój polityczny, społeczny i gospodarczy.

W związku z pandemią nie mogliśmy tradycyjnie spotkać się w szkole i wziąć udział w uroczystej Akademii z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dlatego też, postanowiliśmy w niekonwencjonalny sposób uczcić nasze święto państwowe.

Dnia 29 kwietnia wychowankowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach edukacyjnych z cyklu „Co wiemy o świętach majowych?”. Mieli możliwość obejrzeć cyfrowy apel, który został przygotowany dzięki zaangażowaniu wybranych uczniów naszej szkoły. Dzieci w zaciszu własnego domu przygotowały nagrania, w których zaprezentowały wiersze: Wandy Grodzieńskiej ,,Radosny dzień”, Agaty Dziechciarczyk ,,Konstytucja 3 Maja”, Stanisława Aleksandrzaka ,,Rocznica”, Michała Areta ,,Trzeci Maj” oraz zaśpiewały piosenkę - ,,Witaj majowa jutrzenko”.
Uczniowie dodatkowo zaproszeni zostali do udziału w naszej szkolnej akcji - ,Patriotyczny profil. 29 kwietnia zachęciliśmy wychowanków do umieszczania w miejscu zdjęcia profilowego na Temsach obrazka ukazującego biało-czerwoną różę. W ten sposób chcieliśmy poczuć, że jesteśmy jedną społecznością szkolną.

Na poszczególnych poziomach każda z klas otrzymała zadanie do wykonania. Klasy musiały wykazać się kreatywnością.

Zerówkowicze przyszli do szkoły w dowolnym, ludowym, polskim stroju bądź stroju galowym. Dzieci mogły przygotować do swojego stroju dowolny symbol narodowy, który chciałyby zaprezentować.

Klasy pierwsze musiały wykonać dowolną techniką flagę Polski.

Klasy drugie przygotować godło Polski wykorzystując najróżniejsze materiały.

Klasy trzecie zostały poproszone o odręczne napisanie słów wybranej zwrotki lub refrenu „Mazurka Dąbrowskiego” i zilustrowanie zapisanej treści.

Klasy 4-8 miały za zadanie wykonać plakat w wersji cyfrowej z okazji 230. rocznicy uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Wszystkie działania udokumentowaliśmy w formie zdjęć lub filmików. Prace dzieci zostały umieszczone w specjalnie do tego przygotowanym zespole 230. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie w szkolne obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Organizatorki wydarzeń:
Monika Cybulska-Ryciuk, Krzysztofa Sokołowska, Agnieszka Podwojska

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Krzysztofa

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5