Kolejne notgeldy w zbiorach MHE

2021-04-17 14:25:34 (ost. akt: 2021-04-17 14:25:56)

Autor zdjęcia: MHE

Muzeum Historyczne w Ełku zakupiło do swoich zbiorów kolejne w tym roku dwa rzadko pojawiające się na rynku kolekcjonerskim banknoty, tzw. notgeldy ełckie, o nominale 5 i 20 marek z 1918 roku.
Kolejne 2 notgeldy ełckie, tym razem o nominałach 5 i 20 marek trafiły do Muzeum Historycznego w Ełku. Banknoty zostały wyemitowane w listopadzie 1918 roku przez ełcki magistrat. Nie są to pierwsze takie banknoty zakupione przez MHE. Na początku roku muzeum zakupiło 2 notgeldy z 1923 roku o nominałach 1 milion marek oraz 1 milion marek z nadrukiem 50 miliardów marek. Wszystkie nowe nabytki MHE mieszkańcy będą mogli zobaczyć 15 maja podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

Notgeld to niemiecka nazwa pieniądza zastępczego, emitowanego najczęściej na początku XX wieku. Pieniądz ten nie był emitowany przez bank centralny, lecz przez instytucje, takie jak prywatne banki, przedsiębiorstwa, gminy, czy też kopalnie. Powodem, dla którego pieniądze zastępcze były emitowane (najczęściej w formie banknotu), był fakt całkowitego zebrania pieniądza (zwłaszcza monet złotych i srebrnych) z rynku przez władze państwowe, a co za tym idzie – jego brak w obiegu. Wówczas to władze lokalne (w tym miasto Ełk) emitowały własny pieniądz zastępczy, którym płaciły swoim pracownikom oraz kontrahentom i w ten sposób wprowadzały go do obiegu.

Na awersie zakupionych walorów znajduje się nominał banknotu wyrażony liczbowo i słownie, jego numer oraz herb Ełku, data emisji i emitent. Na rewersie banknotu podana jest nazwa miasta (emitenta), informacja o tym, że banknoty są ważne we wszystkich miejskich kasach, a magistrat obwieści trzykrotnie informacje o wezwaniu do wykupienia banknotów na łamach „Lycker Zeitung” i „Lycker Kreisblatt”. Znajduje się tam również następujące pouczenie: "kto będzie powielał lub fałszował banknoty jest zagrożony karą do 10 lat pozbawienia wolności". Nominał banknotu na rewersie wyrażony jest liczbowo (we wszystkich czterech rogach) i słownie (jako element tła).

Nie są to pierwsze takie banknoty zakupione przez MHE. Na początku roku muzeum zakupiło 2 notgeldy z 1923 roku o nominałach 1 milion marek oraz 1 milion marek z nadrukiem 50 miliardów marek. Wszystkie nowe nabytki MHE mieszkańcy będą mogli zobaczyć 15 maja podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

elk.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5