Dzień Sapera i Święto Wojsk Inżynieryjnych

2021-04-17 10:49:34 (ost. akt: 2021-04-17 10:50:08)

Autor zdjęcia: elk.pl

Z okazji Dnia Sapera, który przypada 16 kwietnia, w Ełku oddano hołd Saperom przy pomniku „Chwała Saperom poległym w czasie rozminowywania Ziemi Mazurskiej", który znajduje się przy ul. Kościuszki.
Dzień Sapera upamiętnia rocznicę wydarzeń z 16 kwietnia 1945 roku, kiedy żołnierze I i II Armii WP forsowali linię Odry i Nysy Łużyckiej. W tamtym okresie Saperzy wnieśli ogromny wkład w odzyskanie ziem polskich.

Miejsce Pamięci Saperskiej w Ełku znajduje się przy ul. Kościuszki przy pomniku „Chwała Saperom poległym w czasie rozminowywania Ziemi Mazurskiej". W ełckim kompleksie koszarowym w latach 1967 – 2000 funkcjonował zasłużony dla sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej Ośrodek Szkolenia Specjalistów Wojsk Inżynieryjnych.

Mimo pandemii, w Ełku odbyła się dziś uroczystość organizowana przez Stowarzyszenie Saperów Polskich Koło nr 30 aby uczcić pamięć zasłużonych saperów. W obchodach wzięli udział m.in. płk dypl w st. spocz. Zdzisław Stola - prezes Stowarzyszenia, prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, oraz zaproszeni goście, którzy złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przy pomniku.

W historii Wojsk Inżynieryjnych Saperzy Ełccy mają zasłużone miejsce. Od 51 batalionu saperów poprzez 33 lata działalności Ośrodka Szkolenia Specjalistów Wojsk Inżynieryjnych (1967-2000) godnie wykonywali swoje zadania m.in. szkoląc młodszych specjalistów. Pomagali także w budowie infrastruktury w kraju i mieście Ełk, nieśli pomoc powodzianom, likwidowali skutki wichur i trąb powietrznych oraz pomagali w czasie dużych opadów śniegu. W Ośrodku działał patrol rozminowania likwidujący niewypały i niewybuchy. Wielu ełckich saperów brało udział w misjach pokojowych i humanitarnych w ramach kontygentów ONZ i NATO poza granicami kraju.

elk.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5