Czy Pod Lasem popłynie gaz?

2021-03-05 15:00:00(ost. akt: 2021-03-05 16:09:32)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

INFRASTRUKTURA || Od kilku lat mówi się o tym, że ełckie osiedle Pod Lasem zostanie podłączone do sieci gazowniczej i teraz jest na to bardzo duża szansa. Wiele w tej kwestii zależy od samych mieszkańców. Czy Pod Lasem popłynie gaz?
Osiedle Pod Lasem jest jednym z ostatnich niezgazyfikowanych w naszym mieście. O tym, że domy jednorodzinne położone w uroczej okolicy „doczekają się” przyłącza gazowego mówiono już od kilku lat.

Wiosną 2017 roku prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz, złożył wniosek do Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) z prośbą o rozpoczęcie nowych inwestycji dotyczących położenia sieci gazowej i podłączenia do niej takich osiedli i rejonów jak: Pod Lasem, Wczasowe, obszar SSSE podstrefy Ełk, a także osiedla Zatorze i Grunwaldzkiego. Wniosek włodarza Ełku został pozytywnie zaopiniowany przez szefostwo PSG.

W listopadzie 2020 roku trwały prace przy ul. Okrężnej i Dojazdowej w Ełku, a niebawem będzie gotowy projekt sieci dla kilku ulic osiedla Jeziorna i na osiedlu Wczasowym. Następnie gaz powędruje na kilka ulic osiedla Konieczki, na osiedle Bajkowe i właśnie na osiedle Pod Lasem.

W kwestię gazyfikacji tego rejonu Ełku zaangażowany jest mocno Bogusław Wisowaty, ełcki radny miejski i szef klubu „Dobro Wspólne”, a przede wszystkim mieszkaniec osiedla Pod Lasem.

Od wielu lat jestem propagatorem gazu jako najtańszego i bardzo ekologicznego źródła energii. I jakkolwiek od długiego czasu jestem zaangażowany w gazyfikację naszego osiedla, to w tym roku moi sąsiedzi zaczęli pytać, jak w końcu z tym gazem będzie — mówi Bogusław Wisowaty, który postanowił sprawdzić, jak mają się sprawy z gazyfikacją bezpośrednio u źródła w oddziale PSG.

Zadzwoniłem do Olsztyna, rozmawiałem z bardzo sympatyczną panią, która powiedziała, że czekają na wnioski mieszkańców o przyłącze gazowe, więc wystąpiłem w roli takiego jakby pośrednika. Wraz z córką chodziliśmy od domu do domu i roznieśliśmy te wnioski. Później, już wypełnione przez mieszkańców, zanosiłem w ich imieniu do gazowni. W pierwszym rzucie zaniosłem 37 wniosków, w drugim 34, później 12 i jeszcze kilka.

Jak zastrzega Bogusław Wisowaty, to bardzo ważne, aby inwestycją byli zainteresowani mieszkańcy osiedla ponieważ muszą wyrazić taką wolę, właśnie poprzez wypełnienie i złożenie wniosku.

Apelowałem do mieszkańców na łamach mediów, aby aktywnie zaangażowali się w kwestię przyłącza gazowego na osiedlu Pod Lasem. Gazyfikacja to same zalety i żadnych wad — mówi radny Wisowaty i wylicza plusy doprowadzenia łącza gazowego do osiedla Pod Lasem.

Gaz to obecnie najlepsze rozwiązanie ponieważ ma same zalety, zarówno dla środowiska, ekologii, jak i dla kieszeni mieszkańców, a to nie jest bez znaczenia, jak ma się dom jednorodzinny. Podczas spalania gazu do powietrza nie wydzielają się sadze, nie ma popiołu i pyłów, czysta ekologia — precyzuje Bogusław Wisowaty.

Jego zabiegi wpisują się w proekologiczne starania władz miasta, które od lat inwestuje w poprawę jakości powietrza poprzez ograniczenie tzw. niskiej emisji do atmosfery, eliminację pieców węglowych w budynkach jednorodzinnych oraz dużego zainteresowania mieszkańców zastosowaniem gazu ziemnego jako ekologicznego paliwa alternatywnego dla węgla oraz oleju opałowego.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Tomasz St-k #3062076 7 mar 2021 21:49

    Jak będzie na osiedlu "Pod lasem" to może wójt dociągnał by 2 km do Mrozów Wielkich. Niestety to pobożne życzenie, bo wójt jak już nie raz pokazał zawiódł na całej linii. Niestety nie mamy szczęścia do mądrych ludzi z wizją.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5