Czy w Ełku powstanie poradnia pocovidowa?

2021-03-02 11:07:19(ost. akt: 2021-03-02 23:18:04)

Autor zdjęcia: Pro Medica Ełk

Interpelacje w sprawie utworzenia w Ełku takiej poradni złożyli miejscy radni. Jaka jest odpowiedź ełckiego szpitala?
W dzisiejszym raporcie Ministerstwa Zdrowia czytamy o prawie 8 tys. zachorowań na koronawirusa. W tym samym czasie wyzdrowiały 7 582 osoby.

Właśnie w sprawie dalszej opieki nad osobami po przebytej chorobie pytali radni Anna Wojciechowska i Adam Dobkowski.

— Coraz większa uwagę zwraca się na długofalowe skutki zakażenia SARS-CoV-2. U niektórych pacjentów widoczne są one jeszcze przez kilka miesięcy p[o wyzdrowieniu. Nawet bezobjawowy lub pozornie łagodny przebieg infekcji może wywołać nieodwracalne zmiany w płucach i innych narządach , skutkujące wieloma problemami zdrowotnymi w przyszłości — czytamy w zapytaniu radnych.

Dlatego na prośbę mieszkańców radni zapytali się o możliwość utworzenia w Ełku poradni pocovidowej.

— Uważamy, że powstanie takiej poradni nie może czekać do czasu ogłoszenia przez NFZ konkursu na poradnię opieki dla ozdrowieńców z powikłaniami po COVID-19. Takie poradnie funkcjonują w wielu miejscowościach w całym kraju realizując świadczenia w ramach kontraktu z NFZ oraz prywatnie. W takiej poradni chętni mogliby wykonać przegląd swojego zdrowia po COVID-19. Dowiedzieć się, czy organizm zmaga się z powikłaniami po infekcji, skontrolować funkcjonowanie płuc, serca, i układu nerwowego, które są najbardziej narażone na uszkodzenie. Uzyskać skierowanie na badania diagnostyczne oraz do poradni specjalistycznych. Zyskać szansę na szybkie rozpoczęcie leczenia i uchronić się przed niebezpiecznymi skutkami powikłań w przyszłości — uważają Adam Dobkowski i Anna Wojciechowska.

Znamy odpowiedź ełckiego szpitala na taką propozycję.

— Każdy mieszkaniec Ełku, który dokonał wyboru lekarza rodzinnego, ma zapewnioną opiekę po przebyciu SARS-CoV-2 u tego właśnie lekarza. Lekarz rodzinny, tzw. "lekarz pierwszego kontaktu", który zna pacjenta, po zbadaniu i przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego oraz na podstawie wykonanej diagnostyki, podejmuje decyzję o skierowaniu pacjenta do odpowiedniej poradni specjalistycznej, jeżeli widzi takie wskazanie. W strukturach Spółki, jako podmiotu leczniczego, funkcjonują różne poradnie specjalistyczne, np. poradnia chorób płuc i gruźlicy, poradnia kardiologii, poradnia neurologii, itp. w których pacjent ma zapewnioną opiekę lekarską, w tym pocovidową, jeżeli lekarz rodzinny do niej skieruje — informuje Bożena Szelągowska, prezes spółki Pro-Medica.

Jak dodaje prezes spółki, ze względu na prowadzenie oddziału covidowego i łóżek izolacyjnych, nie ma możliwości utworzenia komercyjnej poradni.

Ale jest jedna dobra wiadomość.

— Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców podjęliśmy działania zmierzające do utworzenia w strukturach naszego Szpitala stacjonarnego Oddziału Rehabilitacji Pocovidowej, w którym będą leczeni ozdrowieńcy — dodaje Bożena Szelągowska.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B