Niebieski Zielony - Międzynarodowa Akcja #BlueUp Together!

2020-10-12 22:55:58(ost. akt: 2020-10-12 22:56:20)

Autor zdjęcia: marlena milewska

W poniedziałek 5 października 2020r, uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Sportowych w Ełku, włączyli się do międzynarodowej akcji #BlueUp Together! - razem przeciwko przemocy.
Według raportu UNICEF z września 2018r, 'Połowa nastolatków na świecie doświadcza przemocy rówieśniczej w szkole i jej okolicach, przemoc fizyczna i różne formy dręczenia zakłócają prawidłową edukację 48% dzieci w Polsce w wieku 13-15 lat'.

Z raportu wynika, że w Polsce 48% uczniów w wieku 13-15 lat deklaruje, że co najmniej raz w ciągu ostatnich kilku miesięcy doświadczyło przemocy ze strony rówieśników w szkole. Gorszy wynik uzyskała m.in. Kanada (50%), Francja (51%) czy Węgry (51%). Najgorzej w zestawieniu wypada Litwa (66%) i Łotwa (63%). Najmniej nastolatków deklarujących doświadczenie przemocy rówieśniczej w szkołach jest w Szwecji (28%), Islandii (29%) i Hiszpanii (33%).

#BlueUp Together! (14th Annual World Day of Bullying Prevention) - to Międzynarodowy Dzień Zapobiegania przemocy, który w tym roku odbył się po raz czternasty. W pierwszy poniedziałek października, uczniowie, szkoły i różne społeczności na całym świecie, stają się niebieskie - solidarnie razem przeciwko przemocy i cyberprzemocy. 5 października uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Sportowych w Ełku włączyli się w akcję #BlueUp ubierając się na niebiesko. W ten wyjątkowy poniedziałek, szkoła potocznie zwana 'Zieloną' stała się 'Niebieska'. Akcję w ZSS zainicjowały nauczycielki języka angielskiego - Marlena Milewska i Edyta Ostrowska. Stała się ona częścią międzynarodowego projektu eTwinning 'Beyond Borders: Buddies not Bullies' prowadzonego przez anglistki. W projekcie, którego głównym celem jest zapobieganie przemocy w szkole i uświadamianie uczniów, że dobro jest super-mocą, biorą udział szkoły z Polski, Turcji, Tunezji, Italii, Francji, Gruzji, Rumunii i Litwy. 'Beyond Borders: Buddies not Bullies' został zatwierdzony we wrześniu 2020r przez Biuro eTwinning Polska i biuro eTwinning Turcja.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: z

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5