Fałszywy alarm pijanej pary - chcieli wyjść z mieszkania więc wezwali straż pożarną

2020-09-08 15:58:35 (ost. akt: 2020-09-08 16:03:04)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

1000 złotych – tyle będzie kosztowało pewną parę z Ełku bezpodstawne wezwanie służb. Kobieta zadzwoniła z krzykiem pod numer alarmowy, podała adres, pilnie poprosiła o pomoc i się rozłączyła. Policjanci nie mogli wejść do mieszkania, została wezwana straż pożarna. W końcu mieszkańcy otworzyli drzwi. Tłumaczyli, że wcześniej nie mogli znaleźć kluczy, dlatego zadzwonili pod 112. Oboje zostali ukarani za bezpodstawne zgłoszenie. Takie sytuacje są wyjątkową uciążliwością dla służb ratunkowych, ale przede wszystkim zagrożeniem dla osób, które faktycznie potrzebują szybkiej pomocy.
Pod numer alarmowy zadzwoniła kobieta, która krzycząc poprosiła o pilną pomoc. Ze zgłoszenia wynikało, że kobieta znajduje się w stanie zagrożenia, bo podała tylko adres i szybko się rozłączyła. Policjanci nie mogli wejść do wskazanego mieszkania, nikt nie otwierał drzwi, mimo że ze środka dobiegały dźwięki i głosy. Z tego powodu zdecydowano o siłowym wyważeniu drzwi i wezwano straż pożarną.

Ostatecznie nie było to jednak konieczne, bo w końcu mieszkańcy otworzyli. Jak się okazało, kobieta i jej konkubent nie mogli znaleźć w mieszkaniu kluczy, więc postanowili zaangażować służby do otworzenia im drzwi. Policjanci ustalili, że para wspólnie spożywała alkohol, nic nikomu nie zagrażało, a telefon na policję był nierozważnym pomysłem.

Na tym interwencja się nie zakończyła. Zarówno 30-latka, jak i jej partner, zostali ukarani mandatami po 500 złotych.

POLICJA PRZYPOMINA

Każdy tego typu telefon blokuje linię alarmową i odwleka w czasie możliwość natychmiastowej reakcji na zgłoszenia, które faktycznie wymagają działania. Niedopuszczalne jest, żeby angażować policjantów czy strażaków bez rzeczywistej potrzeby, ze złośliwych pobudek lub w celu załatwienia sobie jakichś przysług. Służby ratunkowe są po to, by nieść pomoc i reagować w sytuacjach realnych zagrożeń.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5