Żyła z ludźmi i dla ludzi. Odeszła doktor Joanna Lisowska

2019-05-09 12:28:46 (ost. akt: 2019-05-09 12:34:49)
Była Kobietą niezwykłą, na której życiu historia odcisnęła bolesne piętno. Żyła z ludźmi i dla ludzi. Swoim życiem dawała przykład, jak żyć w służbie ojczyzny i bliźniego. Doktor Joanna Lisowska zmarła 7 maja 2019 roku.
Wychowana w domu o patriotycznych tradycjach, mając niespełna 16 lat wzięła udział w Powstaniu Warszawskim – była sanitariuszką o pseudonimie „Wanda” w pułku „Baszta”. Pracowała w punkcie sanitarnym przy Nowogrodzkiej (róg Pankiewicza) oraz w Szpitalu Elżbietanek. Po zbombardowaniu szpitala, przeniosła się do kuchni powstańczej, a następnie trafiła jako sanitariuszka do szpitala przy ul. Puławskiej. Ostatniego dnia, tuż przed zajęciem Mokotowa przez Niemców, Pani Joanna zeszła wraz z oddziałem powstańców do kanałów. Tam walcząc o życie błądziła 14 godzin. Przeżyła piekło, cudem unikając śmierci od granatów wrzucanych przez Niemców do kanałów lub uduszenia od dymu karbidowego. Po wyjściu z kanałów została skierowana do obozu w Pruszkowie, a potem do obozu w Skierniewicach. Z tego obozu zwolniono ją ze względu na wiek i stan zdrowia. Chora i bez pieniędzy trafiła do Częstochowy w poszukiwaniu rodziny – matki i ciotki. Odnalazła je.

Joanna Lisowska w 1946 roku zdała maturę, a następnie poszła na studia na Akademii Medycznej w Warszawie. Do Ełku przybyła w 1952 r. wraz z mężem Norbertem, tuż po studiach. Oboje byli lekarzami. Dr Joanna Lisowska była pediatrą, ordynatorem Oddziału Noworodków Szpitala Rejonowego w Ełku. Walczyła o każde dziecko, o poprawę warunków sanitarnych, o wyposażenie oddziału, o szkolenia personelu, o szczepienia ochronne dla dzieci, o to by noworodki pozostawały blisko swoich matek. Za swój wieloletni trud uhonorowała została nagrodą Ministra Zdrowia. Natomiast ełcki oddział prowadzony przez dr. Joannę Lisowską został uznany przez Wojewódzki Ośrodek Matki i Dziecka jako wzorcowy i posłużył szkoleniu lekarzy zagranicznych w ramach UNICEF.

Ełczanie pamiętają o tym, co zrobiła dla mieszkańców naszego miasta dzięki swojej pełnej oddania pracy lekarza. Przez wiele lat z pasją wykonywała trudną i bardzo odpowiedzialną pracę, lecząc małych pacjentów. Doktor Joanna Lisowska cieszyła się zawsze wśród mieszkańców naszego miasta zasłużoną opinią osoby, która z ratowania zdrowia i życia uczyniła życiowe powołanie.

Jej życie stanowić może swoisty kierunkowskaz dla nas współczesnych - jak żyć godnie.

W uznaniu zasług w 2014 roku otrzymała od Prezydenta Miasta Ełku Białą Lilię w kategorii „Postawa godna naśladowania”.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Adam #2729830 | 83.9.*.* 10 maj 2019 14:07

    Wspaniała pani Doktor. Cudowny człowiek.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5