To będzie rekordowy budżet

2017-12-20 09:28:28 (ost. akt: 2017-12-20 09:28:51)

Autor zdjęcia: Paweł Tomkiewicz

Na wtorkowej sesji miejscy radni jednogłośnie uchwalili budżet na 2018 rok. Wydatki wyniosą aż 291 mln zł, a planowany deficyt to około 23,7 mln zł. W celu jego pokrycia planowana jest emisja obligacji w kwocie ok. 21,5 mln zł.
Budowa hali sportowej, nowej plaży miejskiej, rewitalizacja podwórek, nowe ścieżki rowerowe cz stypendia dla uczniów i sporowców to tylko niektóre z pozycji przyszłorocznego budżetu. Na wtorkowej, ostatniej w tym roku sesji uchwalili go miejscy radni. I to w dodatku jednogłośnie.

Przyszłoroczne dochody miasta szacowane są na poziomie 267,3 mln zł. W dużej części kwotę tą stanowią subwencje, a także wpływy z podatków. Oprócz tego innymi źródłami dochodów miasta są na przykład wpływy ze sprzedaży nieruchomości, szacowane na 2018 rok w kwocie 5 mln zł, czy z pozwoleń na sprzedaż alkoholu w kwocie 1 mln zł.

Mieszkańców zazwyczaj bardziej interesują wydatki miasta. I to te inwestycyjne, z których może skorzystać niemal każdy z nas. W 2018 roku na inwestycje miejski samorząd planuje wydać 63,4 mln zł. 44,3 mln zł z tej kwoty to projekty współfinansowane z Unii Europejskiej i innych źródeł zagranicznych.

O wielu dużych inwestycjach, które są zapisane w przyszłorocznym budżecie ełczanie już słyszeli. Jedne niedawno się bowiem rozpoczęły i będą kontynuowane, inne dopiero "wystartują". Od przyszłego roku jest bowiem planowana m.in. modernizacja MZK. W ramach tego projektu m.in. miejski przewoźnik wzbogaci się o 6 nowych autobusów hybrydowych, a na skrzyżowaniach Wojska Polskiego z Parkową, Nadjeziorną i Kościuszki powstanie systemu sygnalizacji wzbudzanej. W przyszłym roku prowadzone będą również prace przy budowie nowej plaży miejskiej na cyplu na osiedlu Jeziorna, nowej hali sportowej przy Zespole Szkół Sportowych, a także rewitalizacja terenu Ełckiej Kolei Wąskotorowej.

Przyszłoroczny budżet nie bez powodu nazywany jest też budżetem rewitalizacyjnym. Znaczne środki będą przeznaczane bowiem na szeroko rozumianą rewitalizację.

— Jest to budżet związany z odnową naszego miasta, zarówno tą przestrzenną, ale i społeczną ponieważ ogromne środki przeznaczamy na odnowę miejsc, w których żyjemy - kamienic, podwórek, a także na działania społeczne, streetworking, animacje, włączające mieszkańców do aktywnego życia i działalności na rzecz naszego miasta. Bo to jest bardzo ważne, aby mieszkańcy mieli poczcie, że są gospodarzami miasta i współuczestniczą w zarządzaniu nim — mówi Tomasz Andrukiwicz, prezydent Ełku.

Wśród planowanych działań rewitalizacyjnych planowane jest zagospodarowanie 11 podwórek w ełckim śródmieściu, m.in. przy Mickiewicza 26, 28, 32, Chopina 9 czy Wawelskiej 1-15. Prowadzone będą dalej prace przy adaptacji budynku przy Kościuszki 27 A na potrzeby działalności Ełckiego Centrum Rewitalizacji Społecznej. Z kolei w ramach rewitalizacja zdegradowanych terenów nad rzeką Ełk u zbiegu ul. Parkowej i Wojska Polskiego powstanie m.in. kładka nad rzeką i taras widokowy.

Przyszłoroczny budżet został przyjęty przez miejskich radnych jednogłośnie.
— Z satysfakcją przyjmuję projekt budżetu. Osobiście cieszę się z tego budżetu z dwóch powodów. Pierwszym jest kontynuowanie, a nawet przyspieszeni procesu rewitalizacji Ełku. Blisko 40 proc. populacji naszego miasta żyje w szeroko rozumianym centrum. Drugi powodów w budżecie nie jest jeszcze zapisany, ale wierzę, że w toku prac w 2018 roku się w nim znajdzie. Mam przeświadczenie graniczące z pewnością, że bezpłatna komunikacja dla dzieci młodzieży w tym budżecie się znajdzie. Trzymam za to bardzo mocno kciuki — mówi Ireneusz Dzienisiewicz, miejski randy z klubu Łączy nas Ełk.

Na pokrycie deficytu budżetowego w wysokości 23,7 mln zł, co stanowi 8,5% dochodów, planowana jest emisja obligacji w wysokości 21,5 mln zł oraz wykorzystanie wolnych środków z lat ubiegłych w kwocie 2,2 mln zł. Po rozliczeniu roku budżetowego 2017 i ustaleniu ostatecznej kwoty wolnych środków, kwota planowanego kredytu może ulec zmniejszeniu.

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Maryjan #2403625 | 89.228.*.* 23 gru 2017 14:20

  A czy w końcu nie mozna tak zaplanować budżetu, aby wydatki były niższe niż dochody? Spłacic zadłużenie miasta, a nie ciagle dawać zarabiac bankom? Czy radni myslą co robią?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. osa #2402103 | 89.229.*.* 20 gru 2017 23:35

   Przydałby się jakiś duży port jachtowy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. goły ale wesoły #2402033 | 84.40.*.* 20 gru 2017 21:53

    zadłużanie się w dzisiejszych czasach jest bardzo trendi ,jak to mówią wielkomiejscy "magnaci" vel debit

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

   2. członek klubu wzajemnej adoracji #2401924 | 84.40.*.* 20 gru 2017 19:29

    Jak to powiedział ktoś Wielki , czyli MŁA . Życie jest zbyt krótkie więc trzeba się bawić - najlepiej czyimś kosztem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

   3. Tomek #2401895 | 81.190.*.* 20 gru 2017 18:58

    Ten budżet Ełku nie ma nic wspólnego z wyborami w listopadzie 2018 roku . Rada miasta z Prezydentem chcą zrobić to co jest zaplanowane , wybory dopiero za rok . Po co pisać takie bzdury że już idą wybory , co roku jest budżet i trzeba go wykonać . Może by tak wszyscy tu piszący zrobili najpierw porządki w sejmie , tam jest dużo leśnych dziadków , sam wam powiem że widzę w UM ludzi którzy już powinni pożegnać się ze stanowiskami ale nie będę jechał nazwiskami ja im już o tym powiedziałem aby ustąpili dla młodych . Powtarzam żadne budżety nie mają nic wspólnego z wyborami , zapomnijcie o tym .

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (9)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5