Najtrudniej jest się przeciwstawić. Startuje piąta "Biała wstążka"

2017-11-23 12:00:00(ost. akt: 2017-11-23 12:03:30)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

ROZMOWA\\\ Już po raz piąty ełczanie założą białe wstążki. To symbol wsparcia dla ogólnoświatowej kampanii "Biała wstążka", która walczy o przerwanie łańcucha przemocy przeciw kobietom. Rozmawiamy z Anetą Ruszczyk, dyrektor ełckiego MOPS-u.
— Kampania trwa w mieście po raz piąty. Czy są już efekty?

— Oczywiście. Zauważamy znaczący wzrost świadomości społecznej na temat przemocy. Coraz więcej osób uczestniczy w działaniach kampanii. Urzędnicy, radni miejscy, media, przedstawiciele placówek oświatowych, policjanci, przedsiębiorcy - ci wszyscy ludzie angażują się z roku na rok coraz bardziej, co nadaje całej "Białej Wstążce" sens. Trzeba jednak mieć na względzie, że "Biała wstążka" nie zatrzyma przemocy z dnia na dzień, ale wprowadza zmiany w kolejnych pokoleniach. Kampania jest narzędziem mającym na celu informowanie ludzi o ich prawach, o ich możliwościach, o tym, jak powinni reagować w przypadkach, kiedy dochodzi do aktów przemocy. Bo tak naprawdę szansę na „wyjście z przemocy” ma osoba doświadczająca przemocy i poniżania, jeżeli uda jej się znaleźć w sobie odwagę, by powiedzieć "nie". Należy mieć na względzie fakt, że leczenie skutków przemocy wymaga dużego zaangażowania, wysiłku i czasu. Pomoc nie jest łatwa, chociażby dlatego, że właśnie osoba krzywdzona po swoich doświadczeniach często nie jest w stanie z uwagą opowiadać o swoich przeżyciach.

— Jakie działania przewiduje tegoroczna "Białą Wstążka"?

— Ełcka wersja kampanii potrwa 16 dni. Pracownicy MOPS-u będą roznosili w galeriach handlowych, urzędach i jednostkach miejskich ulotki, plakaty i wstążki symbolizujące solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi przemocą. Jak zwykle, w kampanię zaangażują się policjanci, prokuratorzy i prawnicy, a także nasi pracownicy. Będą dyżury specjalistów, okazje do rozmów i postawienia pierwszego kroku w celu przerwania przemocy domowej. Zapewniamy pomoc i anonimowość. Pod koniec kampanii planujemy duże przedsięwzięcie, ale nie będę jeszcze o tym mówić. To będzie niespodzianka.

— Co tak naprawdę jest przemocą? Bo nie chodzi na pewno tylko o bicie...

— Nie, przemoc ma wiele form. To nie tylko atakowanie siłą, ale też znęcanie się psychiczne, czy coraz częściej zdarzająca się przemoc ekonomiczna. Trzeba mieć na względzie, że ten smutny problem może pojawić się dosłownie wszędzie. To tylko stereotyp, że przemoc dotyka rodziny biedniejsze i o niższym statusie społecznym. Agresja, poniżanie i różne formy przemocy zdarzają się niestety w każdym środowisku. W najbliższą sobotę 25 listopada zapraszamy w godzinach 9-13 do Ośrodka, gdzie będzie można skorzystać z pomocy, czy uzyskać informacje i porady pracownika socjalnego, asystenta rodziny. W okresie trwania kampanii, od 25 listopada do 10 grudnia, w każda środę pełniony jest dyżur pracownika socjalnego w godzinach 9-12 oraz 15-17.

— Jak przerwać łańcuch przemocy? Od czego zacząć?

— Najważniejsze jest postawienie pierwszego kroku, który jednocześnie jest tym najtrudniejszym. Polega on na zebraniu w sobie siły i odwagi, żeby powiedzieć "dosyć tego". Trzeba dojrzeć do tej decyzji. Przede wszystkim warto komuś opowiedzieć swoją historię. Komuś, komu ufamy, kto może pomóc. To może być członek rodziny, przyjaciel, znajomy, pracownik pomocy społecznej czy policjant. Samo zmaganie się z wychodzenia z przemocy jest dużym wysiłkiem, wymaga odwagi i determinacji. Ważne, żeby znaleźć w sobie siłę na przerwanie krzywdy i poprosić o pomoc, opowiedzieć komuś o tym, co się z nami dzieje. Z doświadczenia wiem, że proces leczenia po traumie trwa latami. Ale to jest już dalszy etap. Najważniejsze jest zatrzymanie przemocy - to musimy zrobić natychmiast, tu i teraz.

— W jaki sposób reagować na przemoc?

— Proszę zauważyć, jak przewrotne bywa życie. Sami nie chcemy, by działa nam się krzywda i wszyscy chcemy czuć się bezpieczni. Gdy jesteśmy świadkami kradzieży, mamy pewność, że to jest przestępstwo i jesteśmy zdolni do natychmiastowej reakcji. Gdy słyszymy powtarzające się krzyki za ściana sąsiadów i płacz dziecka – mówimy: „to nie maja sprawa”. Dopóki nie zmienimy swojego nastawienia i nie odrzucimy stereotypowego myślenia, że „porządnej rodziny przemoc nie dotyka”, nie będziemy w stanie ochronić naszej siostry, brata, córki, mamy, czy przyjaciółki. Brak reakcji to błąd. Warto w takich sytuacjach przyjść do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zbadamy sprawę, doradzimy jak rozmawiać z osobą krzywdzoną, w jaki sposób jej pomóc. Nigdy nie powinniśmy zostawiać osoby doświadczającej agresji samej. W końcu sami w takiej sytuacji chcielibyśmy, żeby ktoś wyciągnął pomocną dłoń, prawda?

— Dziękuję za rozmowę

mro

"Rozmaitości Ełckie" objęły ełcką kampanię "Biała wstążka" patronatem medialnym.

Program kampanii w Ełku:

25.11.2017 r.
godz. 9.00- 13.00 „Dzień Otwartych Dni” Dyżury : pr. socjalnych, asystentów rodziny, członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie i Grup Roboczych
miejsce realizacji: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku przy ul. Piłsudskiego 8.

2.12.2017 r.
godz. 9.00- 13.00 „Dzień Otwartych Dni”. Dyżury : pr. socjalnych, asystentów rodziny, członków Zespołu Interdyscyplinarnego i Grup Roboczych
miejsce realizacji: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku przy ul. Piłsudskiego 8.

6.12.2017 r.
godz. 15.00-17.00 Grupa Wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie 
miejsce realizacji: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku przy ul. Piłsudskiego 8.

7.12.2017 r.,
godz. 12.00 do 14.00- prelekcje dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
miejsce realizacji: aula w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Ełk, ul. Grunwaldzka 1
zapisy młodzieży gimnazjalnej: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku ul. Piłsudskiego 4
zapisy młodzieży ponadgimnazjalnej: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ełku ul. Piłsudskiego 5

godz. 17.00-19.00 spotkanie z rodzicami i opiekunami dziecka „Jak wychowywać bezpiecznie dziecko”
miejsce realizacji: aula w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Ełk, ul. Grunwaldzka 1
zapisy: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku, ul. Piłsudskiego 4
zapisy: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ełku, ul Piłsudskiego 5

8.12.2017 r.
godz. 8.30- 10.30 prelekcja dla uczniów klas podstawowych w Zespole Szkół Sportowych nr.6 w Ełku,
miejsce realizacji: Zespół Szkół Sportowych nr.6 ul. Suwalska 15, sala gimnastyczna

godz. 11.00-14.00 Konferencja podsumowująca kampanię „Białej Wstążki” Stop Przemocy Wobec Kobiet 2017,
miejsce realizacji: Hotel Rydzewski w Ełku, ul. A. Krajowej 32
zapisy: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku, ul. Piłsudskiego 4

25.11-10.12. 2017 r
Dyżury pracownika socjalnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie w każdą środę 
od 9.00 do 12.00 oraz od 15.00 do 17.00.
Miejsce realizacji: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku, ul. Piłsudskiego 4

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bankomat #2382243 | 77.253.*.* 24 lis 2017 22:49

    facet dziś to bankomat

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Dyskryminacja? #2381549 | 176.221.*.* 24 lis 2017 00:44

    Jaki ma kolor wstążka symbolizująca przemoc kobiet wobec mężczyzn?

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5