Złóż życzenia drzewu

2016-10-13 22:31:38(ost. akt: 2016-10-13 22:43:05)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

Czy drzewom można składać życzenia? Jak wykazali uczniowie z ełckiej "Czwórki" - można.
Tegoroczne Święto Drzewa było pretekstem do różnych działań szkolnych, zarówno tych w szkole, jak i w terenie. W centrum tych aktywności znalazły się ełckie pomniki przyrody. Klasa 6 B odwiedziła pomnik, któremu patronuje Jerzy Kulej, bokser, mistrz olimpijski. Uczniowie wbili tabliczkę informacyjną przy tym buku pospolitym, zrobili pamiątkowe zdjęcie i przeprowadzili sondę uliczną w parku Solidarności.

Z wypowiedzi ełczan, którzy zgodzili się na udział w sondzie wynika, że mieszkańcy Ełku niewiele wiedzą na temat naszych pomników przyrody, nie znają Święta Drzewa. Zdecydowana większość przepytanych osób wie natomiast, kim był Jerzy Kulej. Szóstoklasiści zrozumieli, że wiedzę na temat ełckich pomników przyrody należy upowszechniać.

Uczniowie klasy IV A odwiedzili skwer przy ul. Słowackiego. Klon jawor, który dumnie nosi imię Władysław Jagiełło, został ozdobiony zieloną wstążką z życzeniami. Klon radośnie zaszumiał i podarował dzieciom różnokolorowe, jesienne liście.
Klasa III G wybrała się na spacer do Parku Solidarności. Po dotarciu na miejsce uczennica przeczytała tekst na tabliczce, która widniała przed drzewem. Dzieci dowiedziały się, że drzewo nosi imię Jerzego Kuleja, który był m.in.olimpijczykiem, bokserem i komentatorem sportowym, działał nawet w naszym mieście. Na znak tego ważnego wydarzenia obwiązały swoje drzewo zieloną kokardą.
I tak do każdego z pomników przyrody, który z intencji dzieci zyskał osobistego patrona, na to nietypowe święto dotarła inna grupa uczniów. Jedni przyszli z życzeniami, drudzy z misją upowszechnienia Święta Drzewa i świadomości potrzeby ochrony przyrody, wszyscy z osobistymi deklaracjami własnego aktywnego udziału w działaniach na rzecz środowiska.

Cieszymy się, że na mocy uchwały Rady Miasta Ełku najpiękniejsze i najstarsze drzewa-pomniki przyrody zdobyły patronów, którzy będą ich strzegli.

B.Dzierżanowska, M. Wajda, A. MiszkielTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP4

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5