Policjanci podsumowują wakacje. Było spokojniej, niż rok temu
2015-09-03 12:59:13(ost. akt: 2015-09-03 13:28:40)
Jak co roku Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie delegował funkcjonariuszy z olsztyńskiego Oddziału Prewencji Policji. Podczas tegorocznych wakacji policjanci ci pełnili służbę w powiecie ełckim, giżyckim, iławskim, mrągowskim, piskim, węgorzewskim i oleckim.
Podczas tegorocznego sezonu letniego czworo funkcjonariuszy pełniło służbę w patrolach pieszych, rowerowych i zmotoryzowanych. Ich głównym zadaniem było patrolowanie potencjalnie najbardziej zagrożonych rejonów miasta oraz czuwanie nad bezpieczeństwem podczas licznych wakacyjnych imprez plenerowych w Ełku.
Policjanci z OPP dbają również o bezpieczeństwo w czasie, gdy ełckie patrole angażowane są do interwencji domowych, bieżących zgłoszeń i innych zleconych czynności służbowych.
W 2015r. tylko w lipcu i sierpniu policjanci OPP przeprowadzili na terenie powiatu ełckiego ponad 250 interwencji. W tym czasie ujawnili ponad 260 wykroczeń, większość tzw. porządkowych, takich jak picie alkoholu w miejscu publicznym, zakłócanie spokoju i porządku publicznego, zaśmiecanie.
Policjanci z OPP mieli także na swoim koncie sukcesy kryminalne. Podczas przeprowadzonych kontroli osobistych u czterech osób znaleźli marihuanę i mefedron. Wykonując dalsze czynności po jednej z takich interwencji, ełccy kryminalni podczas przeszukania mieszkania zatrzymanego 23-latka ujawnili także przyrządy służące do nielegalnego wytwarzania środków odurzających.
Codziennie kilkaset patroli, mniej interwencji
Działania wakacyjne były przede wszystkim ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa osobom wypoczywającym nad wodą, ale tak samo ważne było bezpieczeństwo w miejscach publicznych.
W okresie wakacyjnym, średnio każdego dnia ponad 300 patroli czuwało nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów odwiedzających nasz region.
W okresie wakacyjnym, średnio każdego dnia ponad 300 patroli czuwało nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów odwiedzających nasz region.
Policjanci interweniowali ponad 40 tysięcy razy (40294), z czego około 36 tysięcy w miejscach publicznych. W trakcie służby najwięcej interwencji dotyczyło wykroczeń zakłócenia porządku i spokoju publicznego – 2991. Policjanci doprowadzili do wytrzeźwienia ponad 2 tysiące osób.
Działo się, ale mniej
Przytoczone liczby w każdej z kategorii są mniejsze niż rok wcześniej. Spadła o prawie 1200 liczba interwencji, tych w miejscach publicznych o 860, policjanci odnotowali o ponad pół tysiąca mniej wykroczeń przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, o prawie tyle samo spadła liczba osób doprowadzonych do wytrzeźwienia.
W czasie tegorocznych wakacji odnotowaliśmy o 230 mniej przestępstw (5848 w lipcu i sierpniu 2014 do 5618 w analogicznym okresie tego roku).
Bezpieczeństwo młodych ludzi
— Działania profilaktyczne ukierunkowane były przede wszystkim na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Policjanci spotykali się z wypoczywającymi na koloniach i obozach, informując o istniejących zagrożeniach oraz uczyli, w jaki sposób im zapobiegać. Byliśmy przygotowani do spotkań z każdą grupą wiekową i każdy odbiorca naszych działań był tak samo dla nas ważny. Mówiliśmy nie tylko o bezpieczeństwie podczas kąpieli, ale uczyliśmy także jak zachować się w kontakcie z obcym, jakie zagrożenia mogą wynikać z używania Internetu oraz o niebezpieczeństwie używania dopalaczy. Z uwagi na powagę problemu związanego z dopalaczami, tym zagadnieniem zajmowaliśmy się szczególnie. Wspólnie z pracownikami stacji sanitarno– epidemiologicznych prowadziliśmy spotkania i dokonywaliśmy kontroli placówek wypoczynku dzieci i młodzieży, współpracując ściśle w tym zakresie z Kuratorium Oświaty w Olsztynie. — podsumowała wakacyjną pracę asp.szt. Joanna Śmilgin – Lis z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie. — W czasie trwania wakacji przeprowadziliśmy blisko 400 spotkań w placówkach zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży, z czego około 150 wspólnie z pracownikami powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.
Jak wakacje, to także ucieczki młodych ludzi zarówno z domów rodzinnych, jak i placówek opiekuńczo-wychowawczych. W tym roku i tak zaobserwowaliśmy mniejszą liczbę ucieczek z domu dziecka, czy pogotowia opiekuńczego – bo 68 tzn. mniej o 27 niż rok wcześniej, a 20 z domów rodzinnych.
Przez dwa miesiące wakacji policjanci interweniowali w około 70 przypadkach, kiedy nieletni byli pod wpływem alkoholu oraz w kilku dotyczących zażycia środków odurzających.
aj/jśl/af, KWP Olsztyn
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez