Dzieci czekają na prawdziwy dom

2015-04-30 14:32:12(ost. akt: 2015-04-30 11:33:32)

Autor zdjęcia: Archiwum gazety

W ciągu trzech lat funkcjonowania w Ełku filii Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Adopcyjnego, 60 dzieci zostało adoptowanych. Najmłodsze z nich miało zaledwie kilka dni. Na nowy dom wciąż czeka 11 dzieci.
Ełcka filia Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Adopcyjnego w Olsztynie swoim zasięgiem obejmuje sześć powiatów: ełcki, olecki, gołdapski, giżycki, węgorzewski i piski. Działa od lutego 2012 roku. Od tego czasu, dzięki pracy zatrudnionych w niej specjalistów: psychologów, pedagogów i pracowników administracji, adoptowanych zostało 60 dzieci, w tym także rodzeństwa. Łącznie przedłożono do sądu 54 wnioski o orzeczenie przysposobienia. Najmłodsze dzieci, które trafiły do domu rodziców adopcyjnych, miały zaledwie kilka dni. W tym przypadku, procedura była dużo szybsza, ponieważ noworodki były pozostawione w Oknach Życia w Ełku i Giżycku. Ośrodek pośredniczył także w adopcjach zagranicznych. Do jednej z rodzin trafiła trójka rodzeństwa. Jest wiele dzieci, które nadal czekają na swój dom. W 2015 roku 11 dzieci zostało zakwalifikowanych do przysposobienia i poszukiwane są dla nich rodziny, w tym, jak się dowiedzieliśmy, fantastyczne rodzeństwo, 12 - latek i o trzy lata młodsza dziewczynka.

— Pragnienie posiadania rodziny u tych dzieci jest ogromne — mówi Agnieszka Brzozowska, pedagog, koordynator ełckiej filii Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Adopcyjnego. — Każdy, bez względu na wiek, pragnie być kochanym i chce kochać. Adopcja pozwala na spełnienie tych marzeń, a dla wielu osób, jest jedynym sposobem na posiadanie dzieci.
Wymagania stawiane potencjalnym, przyszłym rodzicom, precyzują: ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. W myśl przepisów adoptować dziecko mogą małżeństwa lub osoby samotne. Prawo polskie nie daje takiej możliwości związkom partnerskim.

— W pierwszej kolejności należy podjąć współpracę z najbliższym Ośrodkiem Adopcyjnym, w którym przyszli rodzice adopcyjni dowiadują się wszystkiego, co związane jest z adopcją: w jaki sposób formalnie ona przebiega, czy kandydaci mają „predyspozycje” do bycia rodzicami adopcyjnymi, na czym polega szkolenie rodziców adopcyjnych — wylicza Brzozowska. — Następnie rodzice proszeni są o złożenie wymaganych dokumentów. Znaczenie ma także wiek kandydatów, zdrowie fizyczne i psychiczne, warunki mieszkaniowe i materialne. O adopcję nie mogą starać się osoby wcześniej karane.
A co dalej? Ośrodek weryfikuje sytuację kandydatów, analizuje ich motywację do przysposobienia. Jeżeli pomyślnie przejdą diagnozę psychologiczno-pedagogiczną, rozpoczynają szkolenie, które trwa 54 godziny i z reguły odbywa się w godzinach popołudniowych. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia i otrzymaniu kwalifikacji na rodzinę adopcyjną, rozpoczyna się czekanie na kontakt z dzieckiem. Zanim jednak to nastąpi, przyszli rodzice mają możliwość zapoznania się z posiadaną przez Ośrodek dokumentacją dziecka. Ostateczną decyzję o przysposobieniu podejmuje Sąd.
— Najtrudniejszy jest pierwszy krok i spotkanie w Ośrodku Adopcyjnym, później czas mija szybko... — zapewnia Agnieszka Brzozowska.
Filia Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Adopcyjnego w Olsztynie znajduje się przy ul. Piłsudskiego 10, tel. 87 621 38 25.

tur

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B