Miesiąc Świadomości Raka Piersi - pamiętajcie o badaniu!

2024-10-16 10:38:19(ost. akt: 2024-10-16 10:45:05)

Autor zdjęcia: Photo by Bermix Studio on Unsplash

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Rak piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego, który rozwija się miejscowo w piersi oraz daje przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych (na przykład: płuc, wątroby, kości i mózgu).

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów rak piersi stanowi około 23 % wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14 % zgonów z tego powodu. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. W 2021 roku w Polsce zachorowania na nowotwory piersi stwierdzono u 21.079 kobiet.

Czynniki ryzyka

Przyczyny większości przypadków raka piersi nie są możliwe do ustalenia, ale istnieją czynniki, które mogą przyczynić się do wzrostu ryzyka zachorowania, to między innymi: wiek (najwięcej zachorowań występuje u kobiet po 50 roku życia), obciążenia genetyczne, czynniki hormonalne, wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej, niewłaściwa dieta, otyłość, częste spożywanie alkoholu, wcześniejsze choroby piersi.

Objawy niepokojące, które należy skonsultować z lekarzem, to:

- zmieniony kształt i wielkość piersi,
- wyczuwalny guzek lub zgrubienie w piersi lub pod pachą,
- na skórze piersi występują zmarszczenia, wciągnięcia, zmiana koloru,
- brodawka jest wciągnięta, zaczerwieniona lub ma owrzodzenie,
- z brodawki wydobywa się wydzielina.

Profilaktyka

W ograniczaniu ryzyka wystąpienia raka piersi duże znaczenie ma zachowanie zdrowego stylu życia. Więcej informacji na temat obniżania ryzyka zachorowania na nowotwory znajdziesz na stronie Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem w broszurze "12 sposobów na zdrowie".

Pamiętaj o SAMOBADANIU!

Samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, tak zwanej palpacji. Każda kobieta powinna wykonywać je regularnie, co miesiąc.

mat. Gmina Ełk; opr. mac.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5