Pamiętają o papieżu Polaku

2017-10-19 12:12:43(ost. akt: 2017-10-19 12:18:12)

Autor zdjęcia: Arch. GOK w Dźwierzutach

Większość z tych uczniów przyszła na świat już po śmierci Jana Pawła II. Nie mieli więc możliwości spotkać się z nim w czasie jego pielgrzymek do ojczyzny. Mogą jednak poznawać jego spuściznę i twórczość jemu poświęconą.
Przyzwyczailiśmy się mówić o Nim “Nasz Papież”. Wyrywało nam się to chętnie z dumnego serca. Z serca każdego Polaka. Chcieliśmy być Jego i cieszyliśmy się, że on jest nasz. Jeden z nas a taki Wielki. Sami przez to stawaliśmy się więksi, stawaliśmy się lepsi. Jak to dobrze, że był nasz. Od śmierci Jana Pawła II minęło już 12 lat. Wciąż pozostaje jednak bardzo mocno obecny w świadomości wielu z nas. Uczniowie z terenu gminy Dźwierzuty spotkali się w miejscowym GOK, aby stanąć do konkursu recytatorskiego „Jan Paweł II – pamiętamy”.
– Rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Kościoła katolickiego, to doskonały moment, aby tego niezwykłego Polaka odkrywać na nowo – mówi Ewa Dolińska-Baczewska, dyrektor GOK. – Dlatego zaprosiliśmy szkoły z terenu gminy do konkursu recytatorskiego. To, co bardzo cieszy, to, że wszystkie odpowiedziały pozytywnie i mieliśmy uczestników z każdej z pięciu działających na terenie gminy szkół - dodaje.
Każdy z uczestników miał do przygotowania jeden utwór. Mógł wyjść spod pióra Jana Pawła II, albo być jemu poświęcony. Po przejściu eliminacji szkolnych, 16 października, uczniowie zjawili się w dźwierzuckim domu kultury i zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie.
– Ten konkurs ma podwójny wymiar – mówił Mariusz Woźniak, sekretarz gminy, który był członkiem jury. – Z jednej strony rywalizujecie o miano najlepszego recytatora. Jednak jest coś więcej. Coś o wiele bardziej ważnego. To właśnie kontakt z twórczością kogoś wybitnego. Pamiętajcie, książek, filmów, wierszy jest tyle, że nie wystarczy wam życia, aby przeczytać i zobaczyć choćby małą ich część. Dlatego wybierajcie zawsze to, co najlepsze, co zawiera w sobie dobro, co powstaje nie z chęci zysku, ale z pięknego serca autora - zwracał się do uczestników konkursu.
W przeglądzie udział wzięło 13 uczestników. W kategorii klasy podstawowe 1-3 zwyciężyła Dominika Prościńska ze SP w Linowie. Wśród uczniów klas 4-7 jury najwyżej oceniło występ Jakuba Sulewskiego z ZSP w Dźwierzutach. W najstarszej kategorii, gimnazjalistów, zwyciężyła Zuzanna Suchecka z Publicznego Gimnazjum im. Krzysztofa Klenczona w Dźwierzutach. Zwycięzcy otrzymali nagrody o tematyce religijnej i papieskiej. Konkurs patronatem honorowym objęła wójt Marianna Szydlik, która ufundowała wszystkim uczestnikom i przygotowującym ich nauczycielom pamiątkowe medale z podobizną Jana Pawła II.
– Mamy nadzieję, że konkurs na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń w naszej gminie i w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej – mówi Ewa Dolińska-Baczewska.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Kliknij

Podziel się informacją:

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5