Ruszyli śladami historii

2015-09-30 08:28:53 (ost. akt: 2015-09-30 09:32:12)
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu
Gmina Dźwierzuty po raz czwarty uczestniczy w tym międzynarodowym wydarzeniu. Koordynatorem gminnych działań jest GOK. Nazwa dźwierzuckich obchodów nawiązuje do przewodniego motywu tegorocznego hasła "Dziedzictwo utracone”, więc obchody w gminie  miały charakter dwudniowych spotkań z tym co minęło, ale na szczęście nie zostało zapomniane.  Pierwsza część obchodów EDD odbyła się 25 września w sali widowiskowej i miała charakter lekcji z żywą historią. Odbyła się wystawy fotografii, obrazów dawnych zabytków, o których dodatkowo opowiedzieli mieszkańcy gminy.
Druga część odbyła się 29 września i miała charakter praktyczny. Była to wycieczka po gminie. Wszyscy chętnie mogli zobaczyć m.in. pałac w Zalesiu, cmentarz, pałac i Kościół Ewangelicko-Augsburski w Dźwierzutach, Babską Izbę w Sąpłatach, Popową Wolę. – Swoją podróż po gminie rozpoczęliśmy od wizyty w Zalesiu, gdzie przespacerowaliśmy się okolicami pałacem podziwiając zabytkową neogotycką budowlę z połowy XIX wieku oraz park krajobrazowy z pięknym widokiem na Jezioro Rańskie. Następnie udaliśmy się do Popowej Woli, gdzie pod dawnym pałacem czekała na nas Kazimiera Klobuszeńska opowiadając prawdziwe historie z życia jego mieszkańców. Ale największa frajdę dla dzieci sprawiła przejażdżka drezyną. Odwiedziliśmy również cmentarz ewangelicki z grobami żołnierzy z czasów I wojny światowej – mówią pracownicy.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5