Mieszkaniec powiatu działdowskiego oszukany na "BLIK"

2023-09-17 09:15:21(ost. akt: 2023-09-17 09:16:39)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Oszustwa na BLIK, to nadal popularna metoda okradania ludzi z oszczędności. Podszywając się np. pod znajomych z portalu społecznościowego przestępcy żerują na ludzkiej życzliwości prosząc o kod BLIK do płatności, a z ich kont znikają pieniądze.
Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem płatności mobilnych. Oszustwa na BLIK to jedna z częściej spotykanych metod przestępców w ostatnim czasie. Oszustwo na BLIK polega na wyłudzeniu kodu do płatności, najczęściej z wykorzystaniem komunikatorów, bądź kont w serwisach społecznościowych. Z potencjalną ofiarą kontaktuje się cyberprzestępca i podszywając się pod członka rodziny lub znajomego prosi o pilną pożyczkę. Aby zrealizować swój cel namawia do wygenerowania kodu płatności telefonem, a następnie przesłania go „znajomemu”.

Ofiarą tej metody padł mieszkaniec powiatu działdowskiego, który udostępnił kod BLIK „znajomej” z portalu społecznościowego. Jak się okazało jej konto zostało przejęte przez oszusta internetowego, który podszywając się pod kobietę wysyłał wiadomości do jej znajomych z portalu prosząc o udostępnienie kodów BLIK. Mężczyzna wierząc, że pomaga koleżance, udostępnił kody do płatności i stracił ponad 3500 złotych.

NIE PODAWAJ kodu BLIK drogą elektroniczną nikomu, kto do ciebie napisze lub zadzwoni przez komunikator czy portal społecznościowy. Nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie.

Każdą prośbę o udostępnienie kodu BLIK przez znajomych czy rodzinę potwierdź dzwoniąc do tej osoby. Nie udostępniaj kodu nim nie upewnisz się, że pomagasz właściwej osobie.

Jeżeli padłeś ofiarą przestępstwa wyłudzenia na BLIK, albo innej dowolnej metody, to niezwłocznie zgłoś sprawę na policję. Czytaj dokładnie komunikaty, które otrzymujesz. Wiele instytucji, banków czy portali internetowych przestrzega przed wyłudzaniem pieniędzy przez cyberoszustów.

źródło: KPP Działdowo
red.
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5