Śpij lepiej, waż mniej

2022-10-24 16:00:00(ost. akt: 2022-10-19 21:05:28)

Autor zdjęcia: freepik

Prawidłowy sen pomaga nam w utrzymaniu odpowiedniej wagi oraz redukcji masy ciała. Zarówno długość snu, jak i jego jakość ma ogromne znaczenie. Dbanie o poprawny sen jest istotne, ponieważ ma on wpływ na wiele sfer naszego życia.
Nie należy spania traktować płytko, tylko jako snu. Podczas niego nasz organizm się regeneruje, buduje i odzyskuje siły, a także ładuje akumulatory na następny dzień. Niedobór snu wiąże się z brakiem koncentracji, mgłą umysłową, zwiększonym apetytem, podjadaniem w ciągu dnia oraz przede wszystkim z brakiem siły i ochoty na podejmowanie wyzwań dnia codziennego. Na zdrowy sen składa się przygotowanie do niego, jak i sam czas snu. Można stwierdzić, że samo przygotowanie się do spania jest ważniejsze niż sen. Dobrym pomysłem jest wyrobienie sobie rytuału związanego z naszym nocnym odpoczynkiem. Powtarzalność pomaga nam przejść w stan odpoczynku i łatwiej zasnąć. Utrzymywanie wieczornych nawyków jest kluczem wysypiania się i produktywności następnego dnia.

Słaby lub zbyt krótki sen powoduje wzrost apetytu, sięganie po kaloryczne przekąski w ciągu dnia i kolorowe, słodzone napoje. Jest to spowodowane nieodpowiednim dotlenieniem mózgu w trakcie nocy oraz hormonami, które najprościej mówiąc, wariują po źle przespanej nocy. Te hormony to inuslina, grelina i leptyna. One odpowiadają za uczucie sytości, odczuwanie głodu i apetytu, by mechanizmy te działały poprawnie nasz organizm musi być zregenerowany i gotowy do następnego dnia.

Powinniśmy spać około 6-9 godzin na dobę. Wiadomo, czasami jest to niewykonalne, ale warto pielęgnować sen za każdym razem, gdy mamy taką okazję. W miarę możliwości warto zasypiać i budzić się w tych samych godzinach każdego dnia, to pomaga wyregulować nasz rytm dobowy.

Sposoby na dobry i jakościowy sen.
1. Zasłaniaj okna w sypialni. Miejsce w którym śpimy powinno być stosunkowo ciemne. Jeżeli jest to niemożliwe, to możemy używać opaski na oczy. Takie opaski są dostępne w wielu sklepach odzieżowych. Jest to bardzo dobra inwestycja. Opaska zapewniająca nam ciemność dba o jakość naszego snu.

2. Nie używaj urządzeń elektronicznych minimum na pół godziny przed snem. Odstęp czasu od zakończenia korzystania z telefonów, czy laptopów im dłuższy tym lepszy. Nie naświetlamy się już światłem bijącym z telefonu, dzięki czemu nasz mózg otrzymuje sygnał, że nadchodzi czasu snu. Światło niebieskie powoduje pobudzenie mózgu do działania. Wydaje się mu, że nadchodzi poranek i pora działać.

3. Śpij w wywietrzonym pomieszczeniu. Cyrkulacja powietrza jest bardzo ważna. Dostęp do świeżego powietrza w sypiali zapewnia nam lepszy sen i lepszą regenerację dla mózgu. Jeżeli mamy taką możliwość warto też dbać o wilgotność powietrza w sypialni.

4. Zjedz lekki posiłek. Kolacja powinna być spożywana 2-3 godziny przed snem i powinna być ona lekka. Warto zadbać o węglowodany w swoim ostatnim posiłku. Odpowiednią kolacją mogą być kanapki, owsianka ze skyrem i owocami, sałatki makaronowe lub zupy.

Aleksandra Kobylańska

Obrazek w tresci


Aleksandra Kobylańska, dietetyk oraz psychodietetyk efektywnie działający na Instagramie @aleksandrakobylanska. Autorka książek oraz artykułów popularnonaukowych, a także mówca konferencyjny. Na swoim instagramowym profilu dzieli się swoją wiedzą, pasją oraz świetnymi przepisami kulinarnymi.


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5