Bitwa o Grądy! [GALERIA ZDJĘĆ]

2022-07-06 08:50:54(ost. akt: 2022-07-06 08:55:45)

Autor zdjęcia: Marcin Ostrowski

W sobotę, 2 lipca 2022r. w Grądach odbył się Piknik Rodzinny połączony z inscenizacją „Bitwy o Grądy” zorganizowany przez Sołtysa wsi Grądy – Mirosława Remusa oraz Radnego Gminy Rybno – Łukasza Głowackiego. Głównych organizatorów wspomogli: Starostwo Powiatowe w Działdowie, Gmina Rybno, Gminna Biblioteka Publiczna w Rybnie, Bractwo Rycerskie XXVI Chorągwi Zamku Bratian, Rada Sołecka Grądy, OSP Grądy, OSP Kiełpiny i OSP Żabiny.
Tego dnia organizatorzy przygotowali dla mieszkańców mnóstwo pozytywnej energii i atrakcji. Od pysznej grochówki strażackiej i bigosu przygotowanego przez OSP Rybno, obficie zaopatrzonego bufetu Rady Sołeckiej Grądy i OSP Grądy do pięknej inscenizacji „Bitwy o Grądy”, którą prowadził Andrzej Andrzejewski z Bractwa Rycerskiego Bratian. Wioska rycerska - pokazy walk rycerskich, bicie monet, pieczenie podpłomyków, życie w średniowiecznej wiosce, stoiska z jadłem i napitkiem, stoisko ziołowe KGW Rumian, trampolina, wodne kule i strzelanie z łuku z Januszem Kaczmarkiem. Wcześniej odbył się VI Bieg Tropem Wilka, w którym udział wzięło ponad 50 uczestników.

Z atrakcji można było już korzystać od samego południa, gdzie na placu za lasem w Grądach rozbili swoje pierwsze obozy rycerze. Podczas pikniku odbyła się także zbiórka pieniędzy dla chorego Igora z Mroczna, który uległ poważnemu wypadkowi. Około godz. 20:30 odbyła się fantastyczna inscenizacja, która porwała mieszkańców gminy Rybno, gości i turystów, którzy tego dnia dopisali dużą frekwencją.

Andrzej Andrzejewski wraz ze swoimi przyjaciółmi z Bractwa Rycerskiego w urokliwy sposób opowiedział i pokazał zgromadzonej publiczności jak wieś Grądy broniło się przed najeźdźcami. Palenie wsi Grądy, wystrzały, dostojni rycerze i piękne kobiety – nie zabrakło także wątku miłosnego, w którym Młody Janko ze wsi Jeglia został wydany za piękną i urokliwą córkę Sołtysa Mirona z Grąd. W inscenizacji oprócz członków Bractwa Rycerskiego z Bratiana wzięła także udział delegacja z Jeglii, a w postacie z historii przedstawianej przez Andrzeja Andrzejewskiego wcielili się Joanna Słupska, Elżbieta Rozentalska, Łukasz Głowacki i Sylwester Kasprowicz. W samego sołtysa Grąd Mirona wcielił się Mirosław Remus.


Później odbyły się koncerty zespołu folkowego „Banda Czworga”, „Bez Kaucji”, „Echoes Of Pink Floyd” oraz zabawa taneczna pod chmurką z – DJ Ułan – Stajnia Rotmistrz.

Więcej będziecie mogli zobaczyć na video relacji, która jest przygotowywana przez portal Moje Działdowo, Marcina Ostrowskiego.

- Dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w organizację II Bitwy o Grądy! Dziękujemy sponsorom, którzy wsparli naszą imprezę: Starostwo Powiatowe w Działdowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Rybnie, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Rybno, Masarnia Dariusz Chaberski, Maria Majewska, Andrzej i Anna Samborscy, Dariusz Krupiński, Jerzy Samoń, Józef Borkowski, Wojciech Markowski, Andrzej Czarnecki, Ola i Jerzy Piotrowscy, Karol Cichocki, Laura Rajewska, Adam Sepełowski, Sylwester Kasprowicz, Marcin i Wioleta Kasprowicz, Daniel Hillar, Przedsiębiorstwo Direx, Marek Leczkowski, Hanna Bem, Sylwester Błaszczak, Łukasz Głowacki, Janusz Kaczmarek. Mieszkańcom naszej miejscowości: Mariuszowi i Justynie, Maćkowi i Martynie, Januszowi i Lucynie, Robertowi, Bartkowi i Renacie, Jarkowi, Zeni i Marzenie, Klaudii i Piotrowi, Ani, Basi, Gosi i Agnieszce, Emilii i Danielowi. Serdecznie dzięki za wszystko – podsumowują Mirosław Remus i Łukasz Głowacki.

Tekst: Sylwester Kasprowicz
Zdjęcia: Marcin Ostrowski

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5