Na nich zawsze można liczyć!

2021-06-21 19:00:00 (ost. akt: 2021-06-18 13:34:36)
OSP Jabłonowo

OSP Jabłonowo

Autor zdjęcia: archiwum ,,Gazety Działdowskiej"

NASZA AKCJA \\ Kilka dni temu odwiedziliśmy SuperSołtysów 2021 i Najpopularniejsze Straże Pożarne w powiecie działdowskim. Laureatom naszych plebiscytów wręczyliśmy pamiątkowe dyplomy. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!
Obrazek w tresci

Piotr Trąbiński jest sołtysem Lipówki. W plebiscycie SuperSołtys zajął drugie miejsce. Sołtysem został, bo jak mówi taka była wola mieszkańców, by na czele wsi stanął ktoś młody, kto aktywnie poruszy miejscowość do działania. Na co dzień mierzy się z realizacją funduszu sołeckiego, zaplanowanymi inwestycjami, zamówieniami, organizacją imprez. O czym marzy jako sołtys? — Marzyłem o oświetleniu miejscowości, i to marzenie jest już prawie spełnione. Nasza miejscowość, chyba jako jedyna w powiecie nie była w ogóle oświetlona. I pomału to się zmienia — mówi Piotr Trąbiński. Jakie znaczenie ma dla pana Piotra tytuł Srebrnego Sołtysa? —Nagroda ma dla mnie ogromne znaczenie, bo chodzi o cały powiat działdowski. To jest nagroda za całokształt mojej pracy, naprawdę ogrom ludzi oddało na mnie głosy, za co im serdecznie dziękuję — zaznacza Piotr Trąbiński.

Obrazek w tresci

Łukasz Zawada to sołtys wsi Turza Wielka. W naszym plebiscycie otrzymał tytuł Brązowego Sołtysa. — Dlaczego zdecydował się pan zostać sołtysem? — Zdecydowałem się za namową znajomych, na początku nie miałem tego w planach. Natomiast pan radny wraz z kolegami nakłonili mnie żebym wystartował, no i udało się. Z czym sołtys musi mierzyć się na co dzień? — Takimi podstawowymi obowiązkami jest dbanie o wizerunek miejscowości, koszenie traw, dbanie o porządek. Głównym moim marzeniem jest dokończenie placu zabaw i zjednoczenie ludzi, ponieważ nasza wieś jest podzielona na dwie części i chciałbym do końca mojej kadencji stworzyć jedną wspólnotę — mówi Łukasz Zawada. Czy nagroda ma dla sołtysa szczególne znaczenie? — Tak, jak najbardziej. Dziękuje wszystkim, którzy na mnie głosowali i to jest moim zdaniem świadectwo na to, że ludzie mi ufają i mnie cenią to co robię — zaznacza sołtys.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

OSP Jabłonowo to zwycięzcy plebiscytu w powiecie działdowskim. Uplasowali się także w pierwszej trójce w rankingu wojewódzkim. — Motywuje nas to, że OSP zostało założone przez naszych przodków, bardzo ważne jest podtrzymanie tej tradycji. Ważna jest też chęć niesienia pomocy innym, w kryzysowych sytuacjach każdy może tu na siebie liczyć — mówią strażacy. Jednostka musi mierzyć się z różnymi sytuacjami. — Martwi nas to, że chcą dokonać podziału jednostek OSP na te z rejestru i nie. OSP powstawało spontanicznie, były to pierwsze organizacje w wolnej Polsce, które skupiały ludzi. Z poszanowaniem ludzi, którzy zakładali OSP nie powinno się żadnych podziałów robić. W naszej pracy czasem trudna jest organizacja czasu, chociaż jeśli są chęci wszystko da się pogodzić. Czas się znajdzie, nowe pomysły na współpracę się znajdą, sposoby na zachęcenie młodych ludzi, chociaż u nas nie trzeba zbytnio zachęcać, bo ojciec albo dziadek, a czasem nawet pradziadek był strażakiem — mówią strażacy. I dodają: Ta nagroda ma dla nas wyjątkowe, bardzo duże znaczenie. Czujemy się dowartościowani przez innych, to jest nagroda publiczności czyli najbardziej wdzięczna i ceniona jaka może być. Pokazuje to też, że nasze starania nie poszły na marne. Czekamy tylko aż spontaniczne zgromadzenia odpuszczą i wtedy szykujemy świetną imprezę. Już dzisiaj serdecznie na nią zapraszamy. Wstęp wolny dla wszystkich.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Strażacy z OSP Petrykozy zajęli II miejsce w powiecie działdowskim. — Najbardziej motywuje nas chęć niesienia pomocy potrzebującym. Czasami trudno jest pogodzić wyjazd z pracą czy rodziną, bo to wszystko jest jednak czasochłonne. Ale to służba — podkreślają. Nagroda jest dla nich prestiżem, docenieniem i zauważeniem służby, pracy na rzecz lokalnej społeczności. Jak tylko pogoda pozwoli, zwycięstwo uczczą grillem.

Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Zwycięzcą w plebiscycie na SuperSołtysa powiatu działdowskiego został Józef Tułodziecki z Kramarzewa, natomiast III miejsce w konkursie na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną zajęło OSP Zalesie. Wszystkim raz jeszcze gratulujemy!

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5