Akcja "Wyłącz smartfona i żyj!" w gminie Rybno

2021-04-20 18:30:04 (ost. akt: 2021-04-20 18:48:56)

Autor zdjęcia: Sylwester Kasprowicz

Taki obrazek widzimy co krok: dzieci, młodzież, dorośli wchodzą na przejście dla pieszych wpatrzeni w ekran smartfona. W Warszawie znaleźli na to sposób. Przed pasami pojawiły się specjalne napisy: "Odłóż smartfona i żyj”. Podobne napisy pojawią się w gminie Rybno.
Pomijając kwestie psychologiczne i społeczne, Przy zbyt częstym korzystaniu ze smartfona nie bez znaczenia są kwestie typowego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mówi się o kierowcach, którzy z powodu zerkania w telefon są sprawcami wypadków. Jednak pieszy wpatrzony w telefon to także ogromne zagrożenie dla siebie i dla innych.

I to właśnie na ten problem zwróciła uwagę grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Rybnie w akcji edukacyjnej pod hasłem „Wyłącz smartfon i żyj!”. Akcja ma na celu uzmysłowienie wszystkim niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, jak niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest korzystanie z telefonu w czasie przechodzenia przez jezdnię. Odwrócenie uwagi od tego co dzieje się na drodze i skupienie jej na ekranie smartfona może mieć tragiczne skutki.


Na budynku szkoły w Rybnie oraz niedaleko przejścia dla pieszych we wsi pojawił się banner przypominający o tym, że należy rozejrzeć się wokół, zamiast wpatrywać się w wyświetlacz telefonu. Jak informuje społeczność Szkoły Podstawowej w Rybnie, kolejnym krokiem będzie namalowanie przed przejściami dla pieszych napisu „Wyłącz smartfona i żyj”. Tego typu napisy są już w wielu miejscowościach i rzeczywiście robią wrażenie, skłaniają do zastanowienia, są dobrym bodźcem do zmiany.

Akcja ma wartość edukacyjną i ma być zachętą do jak najmniejszego korzystania z telefonu, a większego zaangażowania w kontakty międzyludzkie — informują inicjatorzy akcji w Rybnie, grupa "W Rękach młodych”. — W całą akcję włączyła się gmina Rybno, szkoły podstawowe z Rumiana, Rybna, Hartowca, Żabin i Koszelew, organizacje pozarządowe: Koła Gospodyń Wiejskich ISKRA w Hartowcu, Koło Gospodyń Wiejskich w Rumianie, Stowarzyszenie „Żabianka”, Stowarzyszenie Kraina Srebrnych Łąk, a także Komenda Powiatowa Policji w Działdowie.

Alina Laskowska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5