Ptasia grypa wciąż realnym zagrożeniem
2021-03-18 08:54:20(ost. akt: 2021-03-19 09:29:42)
W ostatnich dniach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego stwierdzono kolejne ognisko ptasiej grypy. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Działdowie ponawia prośbę o bezwzględne przetrzymywanie ptaków przyzagrodowych w zamknięciu.
Jednocześnie Powiatowy Lekarz Weterynarii w Działdowie otrzymuje informacje telefoniczne o niestosowaniu się przez niektórych właścicieli drobiu przyzagrodowego do wymogów prawa, co może skutkować odpowiedzialność karną. W związku z tym, wystosował apel, aby mieszkańcy bezwzględnie przetrzymywali ptaki przyzagrodowe w zamknięciu. Zakazuje się pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki. Należy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do kontaktu drobiu i ptaków w gospodarstwie z ptakami dzikimi.
Ptasia grypa wciąż jest realnym zagrożeniem. Rok 2021 dopiero się rozpoczął, a już w sąsiednich powiatach pojawiły się trzy duże ogniska choroby. W całym kraju jest ich ponad 20! Zutylizowane zostały tysiące indyków, starty są ogromne. Dlatego nie zapominajmy o zagrożeniu i bezustannie przypominajmy o zasadach bioasekuracji. Głównym rezerwuarem ptasiej grypy jest drób oraz dzikie zwierzęta, takie jak gołębie oraz kaczki i gęsi. Wirus ptasiej grypy może rozprzestrzeniać się w powietrzu, a także poprzez nawozy. Źródłem możliwego zakażenia oprócz wody, może być również skażona pasza oraz niezdezynfekowana odzież robocza i sprzęt oraz zanieczyszczone środki transportu. Wirus ptasiej grypy rzadko powoduje zakażenie u ludzi. Gdy jednak do tego dojdzie, to grypa przebiega o wiele ciężej od “klasycznej” ludzkiej grypy.
red.
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)