„Ślady II wojny światowej w naszym mieście”. Gra edukacyjna w Gimnazjum nr 2 w Działdowie

2015-09-29 18:44:04(ost. akt: 2015-09-29 18:46:13)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

Każdego roku we wrześniu wspominamy wydarzenia związane z II wojną światową. W bibliotece Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie zaproponowano uczniom grę edukacyjną dotyczącą tak ważnego dla nas wszystkich tematu.
Gra dotyczyła miejsc martyrologii w naszym mieście - Działdowie i okolicach. Głównym elementem, który był wykorzystany w rozgrywkach, była sporządzona przez jedną z uczennic (obecnie już absolwentkę) makieta miasta z zaakcentowanymi obiektami ściśle związanymi z wydarzeniami, jakie miały miejsce w Działdowie podczas II wojny. Ponadto wcześniej został przygotowany przez uczniów esej na temat miejsc martyrologii w naszym mieście oraz folder dotyczący tych wydarzeń.

Materiały związane z II wojną światową uzupełniała tablica informacyjna w holu szkoły i wystawka książek w bibliotece szkolnej poświęconych temu zagadnieniu. Chętni uczniowie zostali zaproszeni do czytelni, aby wziąć udział w grze. Wspierani materiałami pomocniczymi odpowiadali na pytania dotyczące historii Działdowa podczas II wojny światowej i wskazywali na makiecie miejsca związane z tymi wydarzeniami.

– Jestem bardzo zadowolona, że wzięłam udział w grze, bo była to fajna zabawa, a przy okazji uzyskałam wiele informacji ukazujących, jak wyglądała II wojna światowa w naszym mieście. Taki sposób zdobywania nowych wiadomości wpływa na wyobraźnię i pozwala szybciej zapamiętać wiele faktów – powiedziała uczennica z klasy I b.

Aby lepiej poznać wojenne losy Polaków, młodzież chętnie sięgnęła po książki z wystawki bibliotecznej. Największą popularnością cieszyły się następujące tytuły: „Miasto 44”, „Galop 44”, „Dziennik Anny Frank”, „Złodziejka książek”, „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”, „Szare śniegi Syberii” oraz „Kamienie na szaniec”.

Grę przygotowały i przeprowadziły: nauczyciel historii Zenona Rosłon oraz nauczyciel bibliotekarz Elżbieta Zakrzewska. Zastosowanie tej ciekawej metody niewątpliwie wpłynęło na poszerzenie wiedzy uczniów o sytuacji ich małej ojczyzny w czasie II wojny i uwrażliwiło na przeżycia ludzi dotkniętych jej skutkami.

Elżbieta Zakrzewska

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B