Zapraszamy na wyjątkową uroczystość. Odsłonięcie tablicy Kurta Alfreda Obitza

2015-06-25 10:15:00 (ost. akt: 2015-06-25 10:08:50)
Władysław Kubiński współorganizator i pomysłodawca uroczystości, związanych z 70 rocznicą śmierci Kurta Alfreda Obitza zaprasza mieszkańców powiatu na odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej temu zasłużonemu dla naszej ziemi, wielkiemu patriocie i działaczowi na rzecz polskości Mazur i ludu mazurskiego.
Kurt Alfred Obitz był doktorem nauk weterynaryjnych, urodził się w 1907 roku w Brzozowie (koło Węgorzewa), a zmarł w 1945 roku z wycieńczenia po przebytym obozie koncentracyjnych w Dachau. W Działdowie był w okresie międzywojennym częstym gościem. Napisał tu książkę "Dziele ludu mazurskiego", którą będzie można otrzymać podczas uroczystości, oraz wiele innych publikacji. 

Był współzałożycielem Związku Mazurów, organizacji kulturalnych, młodzieżowych. Władysław Kubiński po raz pierwszy zetknął się z nazwiskiem Obitza podczas studiów. Rozmawiał o nim z profesorami Tarczyńskim i Wadowskim.

— Niestety w tym czasie nie było politycznie możliwe promowanie tego nazwiska — mówi Władysław Kubiński. — Teraz wróciłem do Kurta Obitza, aby na podstawie jego życia i jego pasji móc pokazać Mazura, nie Niemca, którego korzenia sięgają Polski, zwłaszcza Mazowsza. Pod koniec XVIII wieku Niemcy nazywali Mazurami mieszkańców Prus, którzy nie mówili po niemiecku. Byli oni systematycznie germanizowani, stąd obiegowa opinia, że Mazur to Niemiec, która jest nieprawdziwa.

Program uroczystości: sobota 27 czerwca, godz. 10.00 - odsłonięci tablicy pamiątkowej przy ul. Jagiełły 15 A., następnie otwarcie konferencji (budynek DAR ) Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, na której będą wręczone dwa medale im. Kurta Obitza, pierwszy profesorowi Januszowi Małłkowi, a drugi lekarzowi weterynarii Henrykowi Szubstarskiemu. Następnie zostaną wygłoszone referaty naukowe na temat działalności społecznej Kurta Obitza, jego dokonań naukowych i miejsc pobytu. Będzie również można obejrzeć wystawę poświęconą Kurtowi Obitzowi.

Patronat nad uroczystością sprawuje Marszałek Marek Gustaw Brzezin, współorganizatorem jest burmistrz Grzegorz Mrowiński, patronat medialny Gazeta Olsztyńska.

oprac.mcz
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ikar #1762976 | 164.126.*.* 25 cze 2015 22:22

    Wiemy kto to jest p. Brzezin, wiemy kto to jest p. Mrowiński, tak więc i należałoby przybliżyć postać p. Kubińskiego. Nieprawdaż Gazeto ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5