Szkoła Demokracji. „Dwójka” w drugiej edycji programu Centrum Edukacji Obywatelskiej

2015-06-20 16:05:55(ost. akt: 2015-06-20 16:08:12)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

„Szkoła Demokracji” to pilotażowy projekt, którego głównym założeniem jest zwiększenie udziału uczniów w podejmowanie decyzji w szkolnych sprawach.
Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie jako jedna z 20 szkół w Polsce została zakwalifikowana do tego projektu. Dzięki jego realizacji u uczniów zostanie wzmocnione poczucie wpływu na kwestie związane ze społecznością szkolną i poprawi się funkcjonowanie mechanizmów demokratycznych w szkole.

Od czerwca 2015 do lutego 2016 roku w Gimnazjum nr 2 odbędzie się 5 warsztatów prowadzonych przez mentora, w których weźmie udział grupa projektowa składająca się z uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkoły. Podczas projektu zostanie przeprowadzona diagnoza szkoły, w celu dowiedzenia się jakie procesy demokratyczne dobrze funkcjonują w szkole, które wymagają poprawy, a jakie jeszcze warto zainicjować. Wyniki diagnozy będą podstawą do ustalenia z mentorem planu działania dotyczącego wdrażania zmian.
Efektem projektu powinna być szkoła, w której:
• władze samorządu uczniowskiego są wybierane zgodnie z demokratycznymi wyborami;
• samorząd uczniowski realizuje działania wynikające z pomysłów i potrzeb społeczności szkolnej;
• działają uczniowskie media, relacjonujące życie szkolne;
• dyrekcja i nauczyciele są otwarci na głos uczniów i starają się włączać ich w możliwie jak najwięcej podejmowanych decyzji;
• jest przestrzeń do realizacji pomysłów uczniów;
• każdy uczeń czuje się dobrze i bezpiecznie w szkole;
• uczniowie konsultują zapisy wewnątrzszkolnego systemu oceniania i są włączeni w proces oceniania.

Gimnazjaliści z „Dwójki” pierwszy warsztat mają już za sobą. Odbył się on 16 czerwca i był prowadzony przez mentora z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Podczas zajęć uczestnicy lepiej poznawali się nawzajem biorąc udział w grach integracyjnych. Zostali szczegółowo poinformowani o projekcie „Szkoła Demokracji”. Zaplanowali pierwsze działania związane z rozpowszechnianiem informacji na temat projektu i otrzymali zadanie do wykonania we wrześniu – przeprowadzenie wyborów do władz Samorządu Uczniowskiego oraz kampanii informacyjnej o projekcie „Szkoła Demokracji”.

– Projekt będzie wymagał od nas dużej aktywności i kreatywności. Ważne, aby do jego realizacji włączyli się również inni uczniowie, wtedy będziemy mogli zrobić naprawdę coś wartościowego dla naszej szkoły – stwierdziła Natalia, uczestniczka warsztatu.

– Szkoła Demokracji to ciekawy projekt, dzięki któremu uczniowie mają szansę zrealizować wiele własnych pomysłów. Cieszę się, że mogę mieć wpływ na zamiany zachodzące w naszej szkole – dodał Mikołaj, kolejny uczestnik warsztatu.

Elżbieta Zakrzewska

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B