Młody obywatel w Burkacie

2015-06-04 11:19:14(ost. akt: 2015-06-04 11:26:54)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

„Młody Obywatel” to program edukacyjny prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Fundację BGK.
Celem programu jest promowanie wiedzy na temat społeczności lokalnej oraz pokazanie sposobów, dzięki którym uczestnicy mogą aktywnie działać w swoim najbliższym otoczeniu. W tej edycji program skupia się na przestrzeni publicznej, czyli tym jak wygląda najbliższa okolica, czy jest przyjazna dla mieszkańców, czy umożliwia bezpieczne i ciekawe spędzanie wolnego czasu oraz podpowiada, jak ją uatrakcyjnić. Działania uczniów podejmowane są w ramach jednej z wybranych ścieżek: „Lokalni architekci”, „Z(a)maluj lokalnie”, „Rozegraj okolicę”.

Uczniowie klasy II A Publicznego Gimnazjum im. K. Górskiego pod kierunkiem Beaty Czajkowskiej wybrali ścieżkę „Lokalni architekci”. Ich zadaniem było sprawdzenie jak wygląda nasza okolica pod względem użyteczności jej dla mieszkańców (np. tereny zielone, place zabaw dla dzieci, podjazdy dla osób niepełnosprawnych, itp.), zaprezentowanie zebranych informacji lokalnej społeczności oraz władzom, a także wspólne wprowadzenie zmian.

Nasze działania:
Nasze działania rozpoczęliśmy od zbadania stanu przestrzeni publicznej w miejscowościach, w których mieszkają członkowie grupy projektowej, tj. Burkacie, Filicach, Niestoi, Drzazgach, Turzy Wielkiej. Spacerując po tych miejscowościach dokonaliśmy dokumentacji fotograficznej przestrzeni publicznej. Sprawdzaliśmy jak wygląda nasza okolica, pod względem użyteczności jej dla mieszkańców. Czy są i w jakim stanie place zabaw, tereny zielone, miejsca spędzania wolnego czasu, boiska sportowe. W jakim stanie znajdują się przystanki autobusowe, jaki jest stan dróg i chodników, itp.

Następnie w/w miejscowościach przeprowadziliśmy wśród 70 mieszkańców ankietę na temat zasobów przestrzeni publicznej. Analiza przeprowadzonych ankiet pozwoliła nam poznać potrzeby mieszkańców w sferze przestrzeni publicznej. Postanowiliśmy też udokumentować nasze działania w prezentacji multimedialnej.

15 kwietnia uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez trenera CEO, pana Jarosława Banasiaka. Zajęcia były bardzo ciekawe. Pomimo dobrej zabawy wymagały też od nas sporej pracy i dużego zaangażowania. Udział w nich bardziej zintegrował naszą grupę projektową, pozwolił uporządkować nasze działania oraz zmobilizował nas do bardziej intensywnej pracy w projekcie.

20 kwietnia zaprosiliśmy na spotkanie z naszą grupą projektową radną Gminy Działdowo, a zarazem sołtysa wsi Burkat, panią Krystynę Wasiak. Przedstawiliśmy cele naszego projektu oraz wyniki naszych dotychczasowych działań. Okazało się, że możemy liczyć na pomoc i wsparcie pani radnej, a nawet wspólne realizowanie projektów wpływających na poprawę jakości przestrzeni publicznej.

Nasze działania okazały się zbieżne z działaniami pani sołtys wsi. Pani Wasiak zorganizowała pomalowanie przystanków autobusowych w Burkacie oraz zamontowanie koszy na śmieci. Została wykonana także rabatka kwiatowa w centrum wsi. W malowanie i uporządkowanie przystanków włączyła się młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z Burkatu.

W celu poinformowania o naszych działaniach społeczności lokalnej założyliśmy stronę projektu
na facebooku: https://www.facebook.com/lokalniarchitekci.burkat >>>
Podsumowaniem naszej pracy nad projektem było przedstawienie w formie prezentacji multimedialnej wyników naszej pracy lokalnym władzom na sesji Rady Gminy Działdowo 13 maja.

Nasza praca i zaangażowanie w pracę nad projektem zostały docenione przez CEO. Zostaliśmy wytypowani (jako jedna z dwóch szkół) do wizyty studyjnej pracowników CEO oraz firmy zewnętrznej przeprowadzającej ewaluację ogólnopolskiej akcji. Wizyta ta miała miejsce 27 czerwca. Jej celem był szczegółowy wywiad z realizatorami projektu o przebiegu pracy.
Nie chcieliśmy poprzestać tylko na pracy badawczej, ale chcielibyśmy wpłynąć na poprawę nawet małej cząstki przestrzeni publicznej. Dlatego złożyliśmy wniosek grantowy na kontynuację naszych działań. Udało nam się osiągnąć sukces, ponieważ na 30 złożonych wniosków CEO przyznało 13 grantów, w tym znalazł się nasz projekt „Zielono mi”.

Celem tego projektu jest zagospodarowanie terenu wokół przystanku autobusowego w Burkacie. Jest to centralne miejsce we wsi, które można określić jako centrum miejscowości. Przystanek znajduje się przy bardzo ruchliwej drodze wojewódzkiej nr 542, jest więc wizytówką miejscowości i gminy. Do niedawna bardzo złą wizytówką. Do naszych działań włączyła się pani sołtys Burkatu, z której to inicjatywy przystanek został odmalowany oraz zamontowano kosz na śmieci. Niestety zagospodarowania wymaga jeszcze przestrzeń wokół przystanku. Obecnie jest to przestrzeń notorycznie zaśmiecana, gdzie rosą chwasty. Chcielibyśmy żeby to miejsce stało się atrakcyjne, żeby upiększyło wieś, żeby stało się inspiracją dla mieszkańców innych miejscowości naszej gminy.

Wykonanie prac finalnych nad stworzeniem skwerku planujemy na 12 czerwca w godzinach popołudniowych.
Do pracy nad stworzeniem skwerku chcemy zaangażować także mieszkańców wsi, którzy mogliby poczuć się współtwórcami przedsięwzięcia. Po zakończeniu prac ogrodniczych zamierzamy zorganizować niewielką imprezę integracyjną – wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Będzie to okazja do lepszego poznania się, zacieśnienia więzi sąsiedzkich oraz rozbudzenia współodpowiedzialności za zagospodarowany teren.

Beata Czajkowska

Czytaj e-wydanie





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ktoś #1754688 | 95.160.*.* 15 cze 2015 12:08

    Tak sobie gazetkę tę czasem przeglądam i myślę , że gdyby nie wydarzenia sportowe i szkolne, to chyba by w 'Działdowskiej" nie mieli o czym pisać....

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B