Rozpoczynamy święto studentów! Ulicami Olsztyna ruszyła Parada Wydziałów

2025-05-29 07:51:20(ost. akt: 2025-05-29 10:32:40)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Tłumy przebranych studentów przejmują dziś miasto w barwnej i roztańczonej Paradzie Wydziałów. Oglądaj na żywo i poczuj klimat największego akademickiego święta w regionie!
Kortowiada 2025 oficjalnie rusza! Studenci w barwnych przebraniach maszerują dziś ulicami Olsztyna w tradycyjnej Paradzie Wydziałów, obwieszczając początek największego święta akademickiego w regionie.

Kolorowy korowód wyrusza ze Starego Miasta, przechodzi przez most Jana i Aleją Warszawską zmierza w stronę Kortowa. Na czele pochodu jadą ciągniki od Agro-Plus Bogate, a za oprawę muzyczną odpowiadają DJ-e, którzy rozkręcają atmosferę od samego rana.

W trakcie Parady przewodnicząca Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego symbolicznie przejmuje władzę nad miastem i Kortowem – to oficjalny start kortowiadowej zabawy.

Przypomnijmy, że w związku z juwenaliami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, wprowadzone zostały zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Do około godziny 13:00 można spodziewać się utrudnień na trasie przemarszu – szczególnie na alei Warszawskiej. W tym czasie zalecamy omijanie wskazanego odcinka i korzystanie z alternatywnych tras.

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu przygotował także szereg rozwiązań, które ułatwią mieszkańcom i uczestnikom Kortowiady poruszanie się po mieście:

Dodatkowe kursy linii 128 i 309 – w czwartek rano, aby umożliwić wygodny dojazd na Paradę Wydziałów, zwiększona zostanie liczba kursów tych linii do przystanku „Plac Roosevelta”.
Autobusy przegubowe i dodatkowe kursy nocne – we wtorek i środę linie nocne N01 oraz N02 będą obsługiwane autobusami przegubowymi, pojawią się także dodatkowe kursy.
Więcej kursów linii 103, 109 i 130 – od czwartku zwiększy się częstotliwość kursowania tych linii, a po zakończeniu koncertów w czwartek, piątek i sobotę autobusy będą podstawiane na przystanku „Uniwersytet – Centrum Konferencyjne”, skąd odjadą w różnych kierunkach miasta.
Od środy 28 maja, od godziny 16:00, aż do poranka w niedzielę 1 czerwca zawieszony zostanie przystanek „Uniwersytet – Stadion” w kierunku centrum. W tym czasie głównym przystankiem obsługującym Kortowo będzie „Uniwersytet – Centrum Konferencyjne”.