Po raz kolejny obchodzimy Europejski Dzień Numeru 112

2015-02-11 18:24:28(ost. akt: 2015-02-11 17:30:20)

Autor zdjęcia: archiwum UW

O tym jak ważny jest to numer i jak ważna jest edukacja najmłodszych związana z wykonywaniem połączeń alarmowych przekonała się mama dwunastoletniego Kacpra, który w grudniu ubiegłego roku zadzwonił na 112 i bardzo precyzyjnie poinformował operatorów o zdarzeniu i poprosił o wysłanie karetki. Chłopiec widząc, że mama się dusi zareagował natychmiast dzwoniąc na numer 112. Małego bohatera odwiedził w jego szkole wojewoda Marian Podziewski. Była krótka lekcja procedur przy zgłaszaniu zdarzenia i gratulacje dla małego bohatera.
O tym kiedy powinniśmy dzwonić na numer 112, co należy powiedzieć kiedy połączymy się z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego i co zrobić kiedy widzimy osobę potrzebującą pomocy – tego uczyły się dziś dzieci ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowie. Zajęcia edukacyjne z okazji Europejskiego Dnia Numeru 112 poprowadził wojewoda Marian Podziewski oraz operatorzy z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie.

Jesteśmy tu dziś u was, bo chcemy żebyście nauczyli się bardzo ważnych rzeczy, które być może mogą uratować czyjeś życie. Na pewno słyszeliście już o numerze 112, a od dziś będziecie też wiedzieli kiedy należy, a kiedy nie powinniśmy dzwonić na ten numer i to co najważniejsze - jakie informacje podać, aby operator z którym rozmawiacie wysłał pomoc jak najszybciej – mówił wojewoda.

Podczas zajęć dzieci z klas 1-3 poznały główne zasady korzystania z numeru 112, a także nauczyły się udzielania pierwszej pomocy. Oprócz dużej dawki wiedzy były też ćwiczenia praktyczne i konkursy z nagrodami. Dzieci zapytane czy będą potrafiły zadzwonić po pomoc na numer 112 zgodnym chórem odpowiedziały, że na pewno tak.

Numer alarmowy „112” jest ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Kierowanie połączeń na numer alarmowy „112” jest bezpłatne. Ponadto numer „112” można wybrać w telefonie nie posiadającym karty SIM.

Od dnia 27 czerwca 2013 r. CPR w Olsztynie funkcjonuje w pełnym zakresie tj. odbiera zgłoszenia kierowane na numer alarmowy 112 z sieci komórkowych i stacjonarnych z obszaru całego województwa warmińsko-mazurskiego.

W 2014 roku do CPR w Olsztynie wpłynęło 814 109 wywołań kierowanych na numer alarmowy 112.

Biorąc pod uwagę postęp jakim była cyfryzacja systemu Powiadamiania Ratunkowego, Centralizacja i dowodzenie informacją o zdarzeniu z jednego miejsca, pozostaje jeszcze jedno - Edukacja społeczeństwa w zakresie odpowiedzialności oraz prawidłowego powiadamiania służb ratunkowych. Ważne jest, aby numer alarmowy traktować jako numer ratujący życie, zdrowie i mienie a nie jako bezpłatną infolinię i miejsce żartów i zabaw.

Podstawowym założeniem systemu jest jak najszybsze odebranie połączenia i powiadomienie służb udzielających pomocy.

System informatyczny działający w centrach pozwala na identyfikację numeru telefonu zgłaszającego, w tym także numerów zastrzeżonych. System dodatkowo wyświetla dane osoby, na którą telefon jest zarejestrowany oraz pokazuje na mapie aktualną lokalizację telefonu. Pomaga to nie tylko w udzieleniu pomocy w sytuacji, gdy ktoś nie potrafi podać dokładnej lokalizacji (np. dziecko lub w przypadku wypadku samochodowego poza terenem zabudowanym), ale również ułatwia identyfikowanie fałszywych zgłoszeń, w przypadku, gdy zgłaszający podaje nieprawdziwą lokalizację.

Spośród wszystkich wywołań na numer alarmowy 112 aż 83 % to zgłoszenia niezasadne nie wymagające interwencji służb ratunkowych.

Zgłoszenia niezasadne powtarzają się i dotyczą m.in.

· odblokowania telefonu komórkowego
· prośby o podanie PIN – u.
· zamówienia pizzy,
· zamówienia taksówki
· zbyt głośnego miauczenia kotów
· zapytania np. do czego pojechała straż pożarna na sygnale
· jaki jest czas oczekiwania na przejściu granicznym
· gdzie kupić kartę postojową
· przywiezienia papierosów, zrobienia zakupów


Rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego
Edyta Wrotek





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5