Relikwie św. Jana Pawła II w parafii Podwyższenia Krzyża Św.

2014-12-05 14:00:00(ost. akt: 2014-12-05 10:25:25)

Autor zdjęcia: Karol Wrombel

Od drugiej niedzieli adwentu, która w tym roku przypada na 7 grudnia, działdowska parafia pw. Podwyższenia Krzyża Św. będzie cieszyć się obecnością w swojej świątyni relikwii papieża Polaka – św. Jana Pawła II (już na zawsze).
Ten szczególny w Kościele przedmiot kultu podarował świętokrzyskiej wspólnocie parafialnej sam kardynał Stanisław Dziwisz – długoletni sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II. Uroczyste wprowadzenie relikwii do naszego kościoła parafialnego odbędzie się we wspomnianą wyżej niedzielę podczas Mszy św. o godz. 12:30. Oprócz tego wierni będą mieli okazję ucałować relikwie świętego papieża na każdym niedzielnym nabożeństwie.

Duchowe przygotowanie
Także od 3 do 6 grudnia, a więc od środy do soboty, trwa w parafii duchowe przygotowanie do przyjęcia relikwii. W ramach tego przygotowania są odprawiane Msze św. o godz.17.30 podczas których wygłaszane są homilie o papieżu. Po zakończeniu Eucharystii odprawiane są specjalne nabożeństwa podczas, których odmawiana jest litania do św. Jana Pawła.

Kropla krwi Ojca Świętego
Podarowanie relikwii i umieszczenie ich w kościele to zawsze ważne i uroczyste wydarzenie dla każdej parafii. Biorąc pod uwagę postać św. Jana Pawła, który bardzo szybko po swojej śmierci został beatyfikowany i kanonizowany, Jego relikwie zasługują na szczególną cześć. W całym kraju kult papieża Polaka rozwija się dynamicznie, co ma również wyraz w zapotrzebowaniu wiernych na Jego relikwie. Te, które trafią do działdowskiej parafii są kroplą krwi Ojca Świętego.

Wspaniałe dziedzictwo
Sam termin reliquiae wywodzi się z łaciny i posiada wiele znaczeń. Najbardziej podstawowe to „resztki” czy „pozostałości”. Może też oznaczać „dziedzictwo”, „pamiątki” bądź „potomstwo”. W IV w. św. Ambroży, biskup Mediolanu, relikwiami nazywał już m.in. szczątki ciała osoby zmarłej. Obecnie relikwie można podzielić na kilka grup. Do pierwszej należy ciało świętego: części jego układu kostnego, paznokcie czy też włosy. Drugą grupę relikwii stanowią rzeczy mające bezpośredni kontakt ze świętym – jego szaty, modlitewnik, różaniec i inne przedmioty codziennego użytku. Trzecia zaś grupa to rzeczy, które miały styczność z relikwią sklasyfikowaną w grupie pierwszej. Może to być na przykład płótno, którym otarto część ciała zmarłego.

Rzesze świętych męczenników
Źródeł kultu relikwii należałoby szukać w pierwszych wiekach istnienia chrześcijaństwa. Był to okres, gdy na członków Kościoła spadały liczne prześladowania, w konsekwencji czego dla Niebios rodziły się rzesze świętych męczenników. Szczątki owych żołnierzy Chrystusa przez pierwsze trzy wieki pozostawiono w takim stanie, w jakim zostały złożone do katakumb. Te bowiem były miejscem nabożeństw celebrowanych przez pierwszych chrześcijan. Jeszcze w okresie prześladowań swego rodzaju zwyczajem stawało się obchodzenie rocznicy śmierci męczennika. Od około IV w. zmarłych wyznawców Chrystusa grzebano blisko grobów tych, którzy zginęli za wiarę.

Zjednoczenie w modlitwie
Na wspólną modlitwę za wstawiennictwem Jana Pawła II w obecności Jego relikwii zapraszamy nie tylko parafian ale także wszystkich działdowian. To doskonały moment by jeszcze raz wyrazić podziw wobec Tej wielkiej postaci, która tak bardzo zapisała się w historii Polski i świata. Jednak najważniejsza motywacją dla nas, chcących uczestniczyć w tych wydarzeniach niech będzie ufna modlitwa do Boga, który przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II wciąż obdarza świat cudami i łaskami.

ks. Marcin Sokołowski
dzialdowo@gazetaolsztynska.pl

Tylko ciekawe informacje





Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ilowo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5