Bohaterowie wojennej codzienności

2024-03-31 15:00:00(ost. akt: 2024-03-28 11:11:33)
Autorka Elżbieta Zakrzewska, prowadzący Piotr Kozikowski i skrzypaczka Klara Grabowska

Autorka Elżbieta Zakrzewska, prowadzący Piotr Kozikowski i skrzypaczka Klara Grabowska

Autor zdjęcia: Ryszard Makszyński

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie miała miejsce promocja najnowszej książki Elżbiety Zakrzewskiej "Bohaterowie wojennej codzienności". Śmiało można podsumować "Ach, cóż to był za wieczór"!
Wyjątkowy wieczór w bibliotece! Promocja najnowszej książki Elżbiety Zakrzewskiej zgromadziła liczną publiczność, która miała okazję przenieść się w wyobraźni do trudnych czasów wojennych. I choć wojna niewątpliwie jest tematem niezwykle trudnym i obarczonym tragedią to i wtedy ludzie musieli codziennie żyć. Starać się żyć życiem jak najbardziej zwykłym na ile się da w takich czasach.
Spotkanie rozpoczęła p.o. dyrektora Aleksandra Cybulska, która przywitała zebranych gości. Głos zabrał również starosta działdowski Paweł Cieśliński, ponieważ sponsorem wydania książki jest właśnie powiat działdowski. Po powitaniu i gratulacjach przyszedł czas na właściwą część spotkania, czyli rozmowę z autorką książki. A rozmawiał z pisarką Piotr Kozikowski, który w trakcie spotkania przeczytał również fragment książki. Anna Kamecka i Ewelina Panek-Łączyńska również użyczyły głosu fragmentom książki przenosząc słuchających w świat opisany przez autorkę. Nie zabrakło muzycznych akcentów piosenki z tamtych lat na skrzypcach zagrała Klara Grabowska. "Ta ostatnia niedziela", "Jesienne róże" i "Pamiętasz była jesień" wprawiły wszystkich w nostalgiczny nastrój. Powieść tym razem ma kilka obrazków, a ich autorką jest Sylwia Kaczmarczyk. Również ten na okładce jest jej autorstwa.
Pisarka odpowiadając na pytania starała się nie zdradzić zbyt wielu szczegółów książki, by zachęcić wszystkich do czytania.
— Dla mnie osobiście każda nowa książka Elżbiety Zakrzewskiej to wydarzenie, bo każda powieść tej autorki jest inna, mimo że wszystkie dotyczą Działdowa lub okolic, jak w przypadku tej najnowszej. Rozmowa z autorką była znakomitą okazją, żeby dowiedzieć się szczegółów dotyczących powstawania powieści, tworzenia postaci, zbierania materiałów źródłowych pomocnych w pracy pisarskiej. Ela potrafi barwnie i ciekawie opowiadać nie zdradzając treści książki, aby nie odbierać czytelnikom przyjemności czytania. Książka Elżbiety Zakrzewskiej to wielogłosowa, epicka powieść zawierająca znakomite dialogi barwnych i wyrazistych postaci — po spotkaniu podsumował prowadzący Piotr Kozikowski.
Autorka nie kryjąc wzruszenia również opowiedziała o swoich przeżyciach - "bardzo ucieszyłam się, gdy zobaczyłam, że na spotkanie przyszło tak wiele osób. Podczas mojej rozmowy o książce, którą prowadził Piotr Kozikowski, widziałam zainteresowanie na twarzach obecnych. To bardzo budujące, widzieć, że powieść „Bohaterowie wojennej codzienności” budzi ciepłe uczucia u przyszłych czytelników. Czas spędzony na spotkaniu z nimi minął bardzo szybko. Trochę żałuję, że nie zdążyłam nawiązać bezpośredniej rozmowy z publicznością, ale plan spotkania i tak był dość napięty. Urozmaicało go prezentowanie fragmentów powieści – wspaniała interpretacja czytających, za co bardzo im dziękuję. Tak samo cudowna, nastrojowa muzyka skrzypcowa w wykonaniu Klary Grabowskiej, której należą się wielkie brawa. Do tego „wyczarowany” przez organizatorów spotkania klimatyczny kawiarniany kącik, który wprowadzał słuchających w odpowiedni klimat. Wszystko przygotowane z niezwykłą dbałością i klasą. Bardzo się cieszę, że każdy z uczestników spotkania promującego moją książkę, mógł wrócić z nią do domu. Byłam niesłychanie zaskoczona ilością gratulujących mi osób i usłyszanymi od nich słowami uznania pod adresem książek, które wyszły spod mojego pióra. Pisanie sprawia mi autentyczną przyjemność i cieszę się, że moja pasja znajduje zwolenników."
By nie zdradzać zbyt wiele z fabuły warto wspomnieć, że choć nazwy miejscowości, w których rozgrywa się opowieść są fikcyjne, to jednak mają one swoje autentyczne pierwowzory w naszym powiecie. Czytelnicy znający historię naszego powiatu z pewnością odkryją o jakie autentyczne miejscowości chodzi.
Gosia Grabowska


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5