Biblioteka podsumowała miniony rok

2024-02-18 10:00:00(ost. akt: 2024-02-15 11:31:51)

Autor zdjęcia: Miejska Biblioteka Publiczna Działdowo

Prężnie działająca Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie w swoim podsumowaniu ujęła najlepszych czytelników, ale również działalność promującą czytelnictwo. Nie zapomniała również o kołach zainteresowań, które działają w bibliotece.
19 stycznia nagrodzono Czytelników, którzy wypożyczyli największą ilość książek.

Tytułem „Najlepszy Czytelnik Roku” wyróżniono:

Wypożyczalnia dla dorosłych – laureaci:
I miejsce: Elżbieta Gładysz – 325 książek
II miejsce: Daniela Świątek – 288 książek
III miejsce: Alina Grażyna Radzimińska – 287 książek
Wyróżnienie: Grażyna Kapsia – 286 książek

Oddział dla dzieci – laureaci:
I miejsce: Julia Mańka – 376 książek
II miejsce: Hubert Mędrzycki – 245 książek
III miejsce: Antoni Wilamowski – 209 książek
Wyróżnienie: Szymon Rama – 184 książek

Mediateka – laureaci:
I miejsce: Maria Rożyńska – 134 audiobooki
II miejsce: Henryka Frankowska – 127 audiobooków
III miejsce: Marek Ryszard Nowaczyk – 117 audiobooków
Wyróżnienie: Jan Licznerski – 76 audiobooków
Najlepsza Czytelniczka e-książki – Monika Nowicka – 358 audiobooków

Filia szpitalna
I miejsce: Dorota Wilamowska - 386 książek
Warto przypomnieć, że to już ósma edycja konkursu.

Obrazek w tresci

W roku 2023 w bibliotece odnotowano wzrost zainteresowania ofertą. Liczba czytelników sięgnęła imponującej liczby 3 807, co znaczy, że coraz więcej mieszkańców wybiera czytanie jako formę spędzania wolnego czasu.
W ubiegłym roku dzieci najchętniej sięgały po lektury szkolne, ale nie tylko. Oprócz nich najchętniej czytane były m.in. seria „Rodzina Monet” autorstwa Weroniki Marczak, seria książek o przygodach Świnki Peppy oraz „Harry Potter i kamień filozoficzny” autorstwa J.K. Rowling.
Natomiast dorośli najchętniej sięgali po serię „Siedem sióstr” Lucindy Riley, „Za zamkniętymi drzwiami” B.A.Paris i „Czas leczy rany” Joanny Kruszewskiej.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że biblioteka to nie tylko książki wydane w formie papierowej. Równie intensywnie działa w naszej bibliotece Mediateka. I tu użytkownicy mogli korzystać z bezpłatnych kodów pozwalających na dostęp i czytanie książek elektronicznych na platformach Legimi, Empik Go i Ibuk Libra. W ubiegłym roku wydano aż 1497 kodów, a łączna liczba pobranych e-książek i audiobooków wyniosła 23 898. A wśród nich największym zainteresowaniem cieszyły się audiobooki: „Ostatnia arystokratka” Evźen Boćek, „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren i „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Na platformie Legimi prym wiodły: „Rodzina Monet” Weroniki Marczak, „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak i „Mężczyzna imieniem Ove” Fredrika Backmana.
— W 2023 roku zorganizowaliśmy 17 spotkań autorskich, na których mieliśmy przyjemność gościć wielu utalentowanych pisarzy i pisarek. Były to spotkania m.in. z Katarzyną Ryrych, Justyną Bednarek, Wojciechem Kassem, Elżbietą Zakrzewską, Joanną Żamejć, Iwoną Misiopecką, Janiną Dzenis, Alicją Ragucką, Alicją Poturnicką, Waldemarem Mierzwą, Elżbietą Karlsson, Elżbietą Szczepkowską i Bogdanem Sarwińskim, Klaudią Zacharską, Pauliną Cedlerską, Przemysławem Jakóbczykiem. Te wydarzenia umożliwiły naszym czytelnikom bezpośredni kontakt z autorami, co zawsze stanowi niezwykłą okazję do pogłębienia, zrozumienia i docenienia literackiego dzieła. Nie zabrakło także spotkań z podróżnikami i pasjonatami – Wanda Jaroszewska-Piersa opowiadała o swojej wyprawie do Chin, Marian Odachowski, Marek Smerdel i Rajmund Szczepański o swoich wędrówkach po powiecie działdowskim, a Dorota Sztuba opowiadała o swojej kolekcji bombek choinkowych z PRL-u. Organizowaliśmy także wystawy i wernisaże, m.in. wernisaż fotograficzny Ryszarda Makszyńskiego pt. „Odwaga. Determinacja. Sukces”, wystawę bombek Doroty Sztuba pn. „Magia Świąt” oraz wystawę Bogdana Sarwińskiego pt. „Zdarzyło się nad Wkrą…”
Wspólnie z czytelnikami braliśmy udział w ogólnopolskich akcjach, np. Narodowe Czytanie, rajd rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz, Noc Bibliotek, XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek — podsumowała ubiegły rok p.o. dyrektora biblioteki Aleksandra Cybulska
Działdowska biblioteka to książki i spotkania autorskie, ale również aktywności zrzeszające mieszkańców. W 2023 roku przy Bibliotece działało 8 Dyskusyjnych Klubów Książki, w tym trzy skierowane do dzieci (Dyskusyjny Klub Książki Szkoły Podstawowej nr 1 w Działdowie, Dyskusyjny Klub Książki Szkoły Podstawowej nr 3 w Działdowie, Dyskusyjny Klub Książki Szkoły Podstawowej nr 4 w Działdowie), dwa kluby dla młodzieży (Dyskusyjny Klub Książki Zespołu Szkół w Malinowie, Dyskusyjny Klub Książki Szkoły Podstawowej nr 2 w Działdowie) oraz trzy dla dorosłych (Dyskusyjny Klub Książki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Dyskusyjny Klub Książki Centrum Kształcenia Ustawicznego, Dyskusyjny Klub Książki Oddziału Zewnętrznego w Działdowie Zakładu Karnego w Iławie). Dyskusyjne kluby są inicjatywami, które pozwalają czytelnikom na aktywne dzielenie się swoimi wrażeniami z lektur oraz rozwijanie swojej pasji do czytania. — Dzięki temu, nasza biblioteka staje się miejscem, w którym czytelnicy mogą rozwijać swoje zainteresowania oraz budować społeczność miłośników książek — mówi pani Aleksandra.
A mamy jeszcze w bibliotece prężnie działające kluby: Klub Rękodzieła, Klub Malucha oraz Klub Młodego Programisty. Pracownicy biblioteki przeprowadzili 231 lekcji bibliotecznych i warsztatów edukacyjnych, w których łącznie wzięło udział aż 2 957 osób.
— Dziękujemy wszystkim naszym czytelnikom za aktywny udział w wydarzeniach kulturalnych, za wypożyczanie książek oraz za udział w dyskusjach i spotkaniach. Wasze zaangażowanie sprawia, że Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie jest miejscem, w którym kultura i literatura żyją i rozwijają się — zachęca pani Aleksandra.
Przyłączam się do tej zachęty. Pamiętajmy, że przeczytane historie mogą nas tylko wzbogacić, a czas przeznaczony na czytanie nigdy nie jest czasem straconym.
Gosia Grabowska

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B