Kolejna mieszkanka powiatu działdowskiego oszukana

2023-12-21 10:00:00(ost. akt: 2023-12-21 07:45:43)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Wystawiasz produkty na sprzedaż na portalach internetowych? A może korzystasz z ofert wystawianych przez sprzedających? Pamiętaj, nigdy NIE KLIKAJ w linki przesyłane przez kupujących lub sprzedających!
Kolejna mieszkanka powiatu działdowskiego kliknęła w link, podała swoje dane logowania i straciła 3 tysiące złotych. 18-latka wystawiła na internetowym portalu sprzedażowym ofertę dotyczącą sprzedaży sukienki. Skontaktowała się z nią osoba zainteresowana kupnem i przesłała jej link do odbioru rzekomej płatności za zakup sukienki. Dziewczyna kliknęła w podesłany link, podała swoje dane logowania do banku przez co jej konto bankowe zostało przejęte. Następnie sprawca dokonał wypłaty pieniędzy w kwocie 3000 złotych.

Pamiętaj! Chcąc potwierdzić wpływ środków na konto czy przekazać numer konta do przelewu dla kupującego zrób to z własnego poziomu logując się poprzez wpisanie strony swojego banku czy poprzez aplikację mobilną, ale nigdy przez link przesyłany przez kupującego. Jeśli ktoś wysyła Ci link z prośbą o numer konta, sprawdzenie czy wpłata wpłynęła itp. możesz być pewien, że to oszustwo. Podobnie w przypadku linków przesyłanych w wiadomości sms przez podszywających się pod firmy świadczące usługi kurierskie, dostawców energii, gazu z dopłatą do przesyłki czy rachunku należy zachować szczególną ostrożność. Każdy link przesłany z zewnątrz, który przekierowuje nas na stronę płatności (banku) powinien wzbudzić nasz niepokój.

Bądź czujny i nie daj się oszukać! Zachowaj podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania płatności z wykorzystaniem sieci Internet. To, co odkładałeś przez całe życie, możesz stracić w kilka sekund.

kpp, red.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5