Czy teraz jest dobry moment na kredyt hipoteczny ?

2022-02-09 12:43:01(ost. akt: 2022-02-09 13:01:24)
Sylwia Domino

Sylwia Domino

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

A co ma zrobić posiadacz kredytu, którego raty rosną?
Czy teraz jest dobry moment na kredyt hipoteczny i czy jest sposób na obniżenie raty obecnego kredytu ?

Stopy procentowe gwałtownie wzrosły, a wraz z nimi wzrastają raty kredytów. Czy w ogóle warto wziąć teraz kredyt? Czy nasze raty będą jeszcze wyższe i czy możemy coś z tym zrobić?

Okres bardzo niskich stóp procentowych należało traktować jak coś przejściowego. W branży finansowej pracuję już ponad 20 lat i nigdy wcześniej nie były one tak niskie. Niestety, trzeba przyzwyczaić się do ich wyższych poziomów. Eksperci są zgodni, że w 2022 roku stopy procentowe jeszcze wzrosną.

Czy w obecnej sytuacji wstrzymanie się z zakupem zakupu mieszkania na kredyt jest dobrym pomysłem? Raty rosną, a będą jeszcze wyższe.

Jeżeli mamy stabilny dochód, oszczędności i np. wynajmujemy mieszkanie, to rosnące stopy procentowe nie powinny wstrzymywać decyzji o zakupie mieszkania. Prawdopodobnie kupimy je taniej, niż będzie ono warte w przyszłości. Jeśli stać nas na kredyt, nie ma większego znaczenia czy weźmiemy go teraz, czy za pół roku. Opłacalność takiego przedsięwzięcia należy rozpatrywać w dłuższej perspektywie czasu. Decyzję o zakupie własnego M nie uzależniałabym od wysokości stóp procentowych. Skupiłabym się raczej na doborze odpowiedniej nieruchomości. Mieszkanie, które teraz chcemy kupić, za rok może o tyle zdrożeć, że nie będzie nas na nie stać.

Jest jeszcze jeden argument, który przemawia za wzięciem kredytu mimo obecnej sytuacji. Chodzi o marże kredytowe. Stopy procentowe i stawki WIBOR są takie same dla wszystkich banków. Instytucje finansowe mogą jednak konkurować o klienta marżą. Jest ona na stałe wpisana w umowie i znacząco wpływa na całkowity koszt kredytu. W 2022 roku marże będą spadać, co przynajmniej częściowo zrekompensuje wyższe stopy procentowe. Im wyższe stopy procentowe, tym niższe marże. To proces, który obserwujemy od wielu lat i aktualnie już jest widoczny.

A co ma zrobić posiadacz kredytu, którego raty rosną?


Wiele osób błędnie uważa, że nic się nie da z tym zrobić. Nic bardziej mylnego. Jednym ze sposobów na obniżenie raty i kosztu kredytu jest przeniesienie go do innego banku. Oferta, którą kilka lat temu wybraliśmy, dziś może nie być już atrakcyjna. Aktualnie przygotowuję kilku swoich klientów do zmiany banku. Dzięki temu obniżą ratę kredytu i zaoszczędzą pieniądze. Każdy przypadek jest inny, ale część klientów może w ten sposób obniżyć oprocentowanie swojego kredytu nawet o 1 punkt procentowy. To oznacza mniejszą ratę o około 60 zł za każde pożyczone 100.000 na okres 30 lat.

Zachęcam do skorzystać z mojego 20-letniego doświadczenia i bezpłatnej analizy aktualnych ofert.

Sylwia Domino
niezależny ekspert kredytowy


Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (1)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. CREDIT #3092005 15 lut 2022 23:24

    Czy potrzebujesz szybkiej pożyczki długoterminowej lub krótkoterminowej ze stosunkowo niskim oprocentowaniem, nawet 2%. Oferujemy pożyczkę biznesową, pożyczkę osobistą, pożyczkę mieszkaniową, pożyczkę samochodową, pożyczkę studencką, pożyczkę konsolidacyjną itp. Napisz do nas: creditosantajusta@gmail.com LUB +1 (659) 210-0433 (aplikacja Call/Whats) Finansowanie majsterkowania Finanse wynalazcy Finanse samochodowe Konsolidacja zadłużenia Linia kredytowa Drugi kredyt hipoteczny Finanse biznesu Osobiste finanse Finanse międzynarodowe

    odpowiedz na ten komentarz